Ponad pół wieku opiekował się orkiestrą z Zielonki Pasłęckiej

2015-09-29 21:17:25(ost. akt: 2015-10-01 09:18:35)
Celestyn Torucki

Celestyn Torucki

Autor zdjęcia: www.paslek.pl

Przez ponad pół wieku opiekował się orkiestrą dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej. Celestyn Torucki z funkcji kapelmistrza zrezygnował z początkiem września z powodów zdrowotnych. We wtorek (29.09) uroczyście mu podziękowano za trud, jaki włożył w to, by orkiestra grała jak najlepiej.
Obecnie 80-letni Celestyn Torucki pełnił funkcję kapelmistrza orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej przez 58 lat. Wyszkolił 143 orkiestrantów, z czego kilku zostało muzykami w orkiestrach wojskowych. Realizując swoje zamiłowania do muzyki, brał ze swoją orkiestrą udział w wielu wydarzeniach kulturalnych w Pasłęku i na terenie gminy, uświetniając każdą uroczystość. Prowadzona przez niego orkiestra w swojej wieloletniej historii zdobywała liczne nagrody w trakcie przeglądów orkiestr dętych.

Poświecenie i pasja pana Toruckiego pozwalały na upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży trudnej sztuki gry na instrumentach dętych.

Za swoją pracę był wielokrotnie odznaczany. Jest posiadaczem odznaki "Zasłużony Działacz Kultury", która została mu nadana w 1968 r. W 2007 r. za swoją 50-letnią działalność artystyczną otrzymał nagrodę burmistrza Pasłęka. Trzy lata później ponownie otrzymał nagrodę burmistrza - tym razem z okazji Dnia Działacza Kultury. W 2012 r. został uhonorowany honorową odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej", przyznawaną przez ministra kultury. W 2015 r. burmistrz Pasłęka przyznał mu, z okazji Dnia Działacza Kultury, nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechnia kultury.
opr. na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Pasłęku