Piątek, 22 października 2021. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Witryna Suchacza w gronie finalistów III konkursu "Sołectwa w sieci"

2015-10-29 18:37:31 (ost. akt: 2015-10-29 18:40:17)

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Międzynarodowe targi POL-ECO-SYSTEM (Targi Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych) odbywają się w dniach od 27 do 30 bm. w Poznaniu. To pierwsza ich edycja.

Tematem przewodnim targów była: "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami i działania mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku". Na świetnie zorganizowanych stoiskach wystawiło się kilkudziesięciu wystawców oferujących najnowsze technologie i usługi. Godne zwiedzenia były salony: AQUA- TECH – gospodarka wodno- ściekowa, ochrona przeciwpowodziowa, GREENPOWER - Salon Czystej Energii, ECO-PROTECT – Technologie Ochrony Środowiska, RECYKLING – Salon Gospodarki Odpadami i Recyklingu, KOMTECHNIKA – Salon Techniki Komunalnej, CITY TRANS PROJEKT – Transport Zrównoważony, SMART REGION – Salon Produktów i Usług dla Samorządów.

Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się pojazdy napędzane energią elektryczną. Pokazano dwa modele rowerów, amerykański samochód Tesla Model S i autobus energetyczny. Najwięcej emocji wzbudził samochód, chociaż jego cena (400 tys. zł) mogła wydawać się wygórowana. Pewną rekompensatą za tę cenę jest fakt, że "tankowanie" w wielu punktach UE jest bezpłatne. Jest to zatem samochód z darmową eksploatacją. Akumulatory pojazdu ładuje się około 30 minut, co pozwala na przejechanie ok. 500 km.

Zwiedzanie stoisk przez delegację z Tolkmicka poprzedzone było Konferencją "Wieś Polska - Wieś Innowacyjna" zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Udział w niej związany był z przyznaniem szczególnej nagrody autorom suchaczańskiej strony www.suchacz.eu, która w ogólnopolskim konkursie "Sołectwa w sieci" znalazła się wśród 18 finalistów. Oprócz wyróżnienia jej, administrator otrzymał aparat cyfrowy i pamiątkowy dyplom. Sam udział w konferencji był okazją do wysłuchania kilku ciekawych wykładów. Najwięcej emocji wzbudziły prelekcje dotyczące cyfryzacji wsi. Temat przybliżył obecnym senator RP Marian Poślednik, a na szczegółowe pytania odpowiadali przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, CDR i WODR.

Z gminy Tolkmicko udział wzięli: burmistrz Andrzej Lemanowicz, sołtys Monika Jarkiewicz, członek Rady Sołeckiej Mirosław Melerski oraz piszący te słowa administrator portalu www.suchacz.eu.
Jednodniowa wyprawa do Poznania była dość męcząca (trzeba było pokonać ponad 600 km!), ale jakość przedstawionych tam ekspozycji i prelekcji były tego warte.

Sylwester M. Jarkiewicz


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Suchacz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #1850049 | 94.254.*.* 4 lis 2015 18:40

    600km ? To dojazd pewnie droższy niż nagroda- aparat, ale to pewnie zadłużona gmina sponsorowała.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz