Hospicjum to też życie. Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?

2015-11-16 12:01:03(ost. akt: 2015-11-16 12:58:32)
Spotkaniem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 rozpoczęła się XII kampania "Hospicjum to też życie"

Spotkaniem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 rozpoczęła się XII kampania "Hospicjum to też życie"

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Spotkaniem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 rozpoczęła się XII kampania "Hospicjum to też życie". W tym roku nietypowo, bo odwołując się do "przeżyć" bajkowych bohaterów, elbląskie hospicjum zachęca do rozmowy na temat śmierci, odchodzenia bliskich osób. Współorganizatorem akcji jest Biblioteka Elbląska.
Na pierwszy ogień poszedł "Kopciuszek". W rolę lektorów wcielili się" Wiesława Pokropska, dyrektor elbląskiego hospicjum i Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 


— Po raz kolejny kampania poświęcona jest tematowi osierocenia — mówi Wiesława Pokropska. — Tym razem jednak chcemy na ten temat rozmawiać nie tylko z nauczycielami czy pedagogami, ale i samymi dziećmi. Na pytania dotyczące śmierci i odchodzenia trudno jest odpowiedzieć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak im człowiek młodszy tym jest bardziej bezpośredni i naturalny i łatwiej przyjmuje pewne rzeczy.

Tegoroczna kampania prowadzona jest w całej Polsce pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”. Przyczynkiem do rozmowy na ten trudny temat są bohaterowie bajek - dzieci pozbawione przynajmniej jednego rodzica. Kopciuszek, Jaś i Małgosia, sierotka Marysia, dziewczynka z zapałkami, królewna Śnieżka – na ich losy, często dramatyczne, strata najbliższych osób w przeszłości miała istotny, choć niejednorodny wpływ. W ramach kampanii w bibliotekach odbywają się spotkania, podczas których znane lokalnie osoby czytają dzieciom bajki tematycznie nawiązujące do problemu osierocenia. Do akcji włączyła się Biblioteka Elbląska. Podczas spotkań zaproszeni goście przeczytają wybrany tekst, a po głośnym czytaniu odbędą się zajęcia zainspirowane przeczytaną bajką.


Przed nami jeszcze trzy takie spotkania.


20 listopada, godz. 16.30, Filia nr 4 Biblioteki Elbląskiej ul. Ogólna 59
 - baśń pt. „Królewna Śnieżka” przeczyta Mirosław Siedler, Dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka (spotkanie dla rodziców z dziećmi - w ramach cyklu „Klub Przyjaciół Misia Uszatka”)


24 listopada, godz. 10.00, Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej ul. Hetmańska 16/20 - 
fragmenty „Pippi Pończoszanki” przeczyta Mira Stankiewicz, Dziennikarka Studia Elbląg/Radio Olsztyn (spotkanie dla szkół)


4 grudnia, godz. 17.00, Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej ul. Rodziny Nalazków 20
 - bajkę pt. „Dwie Małgosie” przeczyta Wioletta Piasecka, bajkopisarka (spotkanie dla rodziców z dziećmi - w ramach cyklu „Bajkowa wyspa”).
naj

Źródło: Dziennik Elbląski