Sześćset miejsc na półzimowiskach

2015-12-12 18:00:00(ost. akt: 2015-12-11 12:59:00)
Dzieci z półzimowisk często odwiedzają redakcję Dziennika Elbląskiego

Dzieci z półzimowisk często odwiedzają redakcję Dziennika Elbląskiego

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

7 stycznia o godzinie 7.30 ruszają zapisy na półzimowiska, które w czasie ferii zostaną zorganizowane w siedmiu elbląskich szkołach podstawowych. Rodzice muszą się pośpieszyć, bo miejsc jest tylko blisko 600. Z tego ponad 200 zarezerwowanych jest dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Do zimowej przerwy w nauce pozostało jeszcze trochę czasu, w woj. warmińsko-mazurskim ferie rozpoczną się 25 stycznia i potrwają do 7 lutego. Dla dzieci to laba, a dla pracujących rodziców problem, aby zapewnić im opiekę i atrakcje przez te dwa tygodnie. W Elblągu propozycji jest całkiem sporo, ale większość płatna i to nie mało. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się półzimowiska. Tym razem zorganizowane zostaną w sześciu podstawówkach: przy ulicach: Daszyńskiego (SP nr 1), Mickiewicza (SP nr 4), Modlińskiej (SP nr 15), Sadowej (SP nr 16), Uroczej (SP nr 19) i Godlewskiego (SP nr 21) oraz Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 przy ul. Kopernika. 


— Z zimowisk skorzysta ok. 585 dzieci (po 90 w każdej szkole i 45 w ośrodku), w tym 215 podopiecznych MOPS — mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. — Na organizację półzimowisk przeznaczono 140 tysięcy złotych z budżetu miejskiego, ze środków Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


W ramach zimowisk dla dzieci zorganizowane zostaną różnorodne zajęcia, w tym: sportowe, taneczne, plastyczne, spotkania ze służbami mundurowymi, wyjścia do kina oraz wycieczki. Opłata za nie wynosi 140 zł od osoby, w tym 100 zł za wyżywienie, a 40 zł na zakup materiałów i pomocy dydaktycznych. Rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny wnoszą jedynie opłatę za wyżywienie w wysokości 100 zł.
 Pula wolnych miejsc z reguły wyczerpuje się bardzo szybko, najczęściej w ciągu jednego dnia. Rodzice, którzy nie będą mieli szczęścia i nie zdołają zapisać pociechy na zimowisko będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez prywatne instytucje.

To jednak wydatek od kilkuset do kilku tysięcy, w zależności od tego czy to wyjazdowe zimowiska czy półzimowiska organizowane na miejscu. Zawsze można skorzystać z zajęć, które organizują instytucje miejskie, między innymi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Bibliotekę Elbląską. Te trwają jednak tylko kilka godzin dziennie i nie obejmują wyżywienia.
— 
Na okres ferii zimowych przygotowywana jest bogata oferta bezpłatnych zajęć ogólnodostępnych, organizowanych przez jednostki miejskie. Wzorem lat ubiegłych uczniowie szkół podstawowych otrzymają informatory z pełnym wykazem zajęć — dodaje Urbaniak. 

naj

Źródło: Dziennik Elbląski