Strażacy z Krzewska odwiedzili dzieci ze szkoły w Żurawcu [zdjęcia]

2016-01-08 18:21:36(ost. akt: 2016-01-08 18:27:54)

Autor zdjęcia: OSP Krzewsk

Piątkowe przedpołudnie dla strażaków ochotników z Krzewska było intensywne, ale jak zaznaczają w pozytywnym znaczeniu tego słowa.
Dzień zaczęliśmy krótko po wschodzie słońca - od przygotowania sań lodowych i kombinezonów wypornościowych do sezonu zimowego. Następnie w sile dwóch zastępów udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły w Żurawcu, która tego dnia pełniła również funkcję lokalnego sztabiku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ze względu na fakt, iż nasze działania nastawione są przede wszystkim na promowanie bezpieczeństwa - podczas imprezy jeden z naszych druhów przeprowadził szybki kurs pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomu oraz defibrylatora AED, zaś na zakończenie pokazu ratownicy z naszej jednostki zademonstrowali podjęcie poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgów szyjnych przy wykorzystaniu deski ortopedycznej.

Następnie na dziedzińcu szkoły zaprezentowaliśmy maluchom samochody ratowniczo-gaśnicze, opowiedzieliśmy do czego służy każdy element ich wyposażenia, odpowiadaliśmy na szereg pytań, zaś każdy chętny mógł wsiąść do środka. To ten ostatni element prezentacji cieszył się największym powodzeniem - niektóre dzieci po wyjściu z auta obiegały je dookoła i znów ustawiały się w kolejkę do wejścia, dzięki czemu teoretycznie rzecz biorąc mieliśmy większą liczbę zwiedzających od liczby dzieci uczęszczającej do szkoły w Żurawcu.

Z naszych dzisiejszych działań jeszcze jedno zasługuje na szczególną uwagę: przy okazji naszej wizyty na WOŚP w SP Żurawiec, przy poparciu pani dyrektor oraz pomocy pracowników szkoły, dwa zastępy strażaków z naszej jednostki miały możliwość zapoznania się z obiektem szkoły od dachu po kotłownię - jego specyfiką, średnią ilością osób w nim przebywających, ulokowaniem wejść ewakuacyjnych, miejscach zaopatrzenia w wodę etc.

Wszystkie te dane skrzętnie notowaliśmy, wzbogacając o materiał fotograficzny na potrzeby przygotowywanej przez nas "karty rozpoznania operacyjnego obiektu".

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Szkole Podstawowej w Żurawcu za zaproszenie i możliwość spędzenia dnia w tak miły sposób.
Ochotnicza Straż Pożarna w Krzewsku