2,5 tysiąca elblążan mówi "NIE" cyrkom ze zwierzętami

2016-01-13 18:05:00(ost. akt: 2016-01-13 18:13:48)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Dwa i pół tysiąca osób podpisało się pod petycją do władz Elbląga, by miasto dołączyło do tych, w których obowiązuje zakaz występów dla cyrków z udziałem zwierząt. Jakie będą dalsze losy petycji oraz zawartego w niej apelu?
Przypomnijmy: w październiku ub. roku grupa elblążan wyszła z inicjatywą, żeby zaapelować do władz Elbląga o odmawianie udostępniania przestrzeni publicznej cyrkom, w których występują zwierzęta. Rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie. 

— Przedstawienia cyrkowe z udziałem żywych zwierząt są rozrywką niemoralną i spotykającą się obecnie z coraz szerszym potępieniem ze strony świadomych obywateli. Zwierzęta, biorące w nich udział, są wyrywane ze swojego naturalnego środowiska i zmuszane do zachowań sprzecznych z ich naturą — przekonywali inicjatorzy akcji. 

— Nie mamy nic przeciw cyrkom, ale cyrkom, w których występują ludzie, którzy robią to z własnej woli, dostają wypłatę — mówiła Nel Cybulska, współautorka petycji. — Przyznam, że sama kiedyś chodziłam do cyrku i nawet się nie zastanawiałam nad tym, co tam tak naprawdę dzieje się ze zwierzętami. Kiedyś jednak natrafiłam na informację w tej sprawie, zaczęłam czytać i jestem przekonana, że miejsce tych zwierząt nie jest w cyrkach, ale na wolności.Nie brakowało również głosów sprzeciwu wobec petycji, ale pozytywny odzew przeszedł oczekiwania organizatorów akcji.
— Liczyliśmy na to, że w ciągu miesiąca uda nam się zebrać tysiąc podpisów — mówi Nel Cybulska. — Ostatecznie poparło nas 2499 osób, z czego się bardzo cieszymy, bo to pokazuje stosunek elblążan do tej sprawy. 


Petycja wraz z podpisami w miniony wtorek trafiła na ręce radnego Roberta Turleja.

— Obecnie nie mamy szczegółowych wytycznych odnośnie postępowania z petycjami. Regulamin w tej sprawie właśnie powstaje. Wspólnie z Markiem Pruszakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu, podjęliśmy decyzję, że tę petycję wraz z podpisami w formie wniosku przekażemy panu prezydentowi miasta. Nastąpi to jeszcze przed styczniową sesją — wyjaśnia Robert Turlej.
Kolejny krok będzie należał do prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego. Na odpowiedź w tej sprawie, od czasu otrzymania petycji, będzie miał przepisowe 30 dni.
— Prezydent, dopóki nie zapozna się z dokumentem, nie będzie komentował sprawy — wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzeczniczka elbląskiego ratusza.Elbląg nie jest pierwszym miastem, którego mieszkańcy domagają się ograniczenia możliwości występowania cyrkom ze zwierzętami. Obrońcy zwierząt walczą o to od lat. Jednak głośno o całej sprawie zrobiło się w wakacje ubiegłego roku, gdy Robert Biedroń, prezydent Słupska, nie zgodził się na występ jednego z cyrków. Dokładnie to zdecydował, że nie udostępni terenu miasta, na którym cyrk chciał wystąpić. W ślad za Słupskiem poszły kolejne miasta, m.in. Poznań, Legnica, Kołobrzeg, Wrocław i Łódź.


Obecnie zbierane są również podpisy pod ogólnopolską petycją w sprawie wprowadzenia zakazu występowania zwierząt w cyrkach.
Natasza Jatczyńska

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tu #1906707 | 77.253.*.* 14 sty 2016 14:33

  Ja nie pochwalam również jazdy konnej, czy zaprzęgów psów. Dla niektórych ludzi jest to podobno sport. Ciekawe, czy zwierzętom to tak naprawdę podoba się?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Janos #1906385 | 213.241.*.* 14 sty 2016 08:40

  Ja także nie pochwalam numerów ze zwierzętami

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja lubię cyrk #1906324 | 83.9.*.* 14 sty 2016 01:05

  i często oglądam obrady Sejmu. Zwierząt tam nie ma lecz nie jest to wolne miejsce od ich wpływu, gdyż niektórzy dostają tam małpiego rozumu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. lubię krowy #1906174 | 88.156.*.* 13 sty 2016 20:53

  indyki itd

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz