Policjanci podsumowali rok. Cel na przyszłość, to poprawa ich warunków pracy

2016-02-08 12:13:05(ost. akt: 2016-02-08 12:24:24)
Podczas poniedziałkowej (8.02) odprawy policjanci podsumowali miniony rok

Podczas poniedziałkowej (8.02) odprawy policjanci podsumowali miniony rok

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Komenda Miejska Policji na ul. Królewieckiej miałaby zostać zlikwidowana, a jej pracownicy przeniesieni do nowo powstałego obiektu przy ul. Strażniczej. Przy okazji generalny remont miałaby przejść jednostka policji na ul. Tysiąclecia. M.in te plany przedstawiono w poniedziałek (8.02) podczas rocznej odprawy elbląskiej policji.
Mimo, że miał na to niewiele czasu, nowy komendant elbląskiej policji insp. Krzysztof Konert bardzo dobrze ocenia pracę swoich funkcjonariuszy.
— Wykrywalność w zakresie przestępczości kryminalnej wynosi prawie 63 procent. Jest to o siedem procent więcej, niż średnia wojewódzka i świadczy o bardzo dobrej pracy elbląskiej policji — mówi komendant.

Ale są i elementy, które trzeba poprawić. Pojawiły się bowiem nowe zagrożenia: terroryzm i cyberprzestępczość.
— Zapoznajemy z nimi mieszkańców i w tym zakresie w 2016 roku będziemy podejmowali większe działania. Chcemy także rozszerzyć naszą ofertę w zakresie profilaktyki społecznej, m.in. poprzez budowę mapy zagrożeń bezpieczeństwa i spotkania z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych — mówi insp. Konert.


Jednak za priorytet szef elbląskiej policji stawia sobie poprawienie warunków pracy swoich funkcjonariuszy.
— Oprócz remontu budynku komendy przy ul. Tysiąclecia pojawił się także pomysł przeniesienia naszych pracowników z komendy z ul. Królewieckiej na ul. Strażniczą. Wiąże się to jednak z budową nowego obiektu przy tamtejszej ulicy. Mieszkańcy nie odczuliby tych przenosin, bo na Królewieckiej znajdują się przede wszystkim wydziały prewencji i drogówki. Na razie jednak nie ma na to środków — mówi insp. Konert.

Jak przedstawia się miniony rok pracy funkcjonariuszy z Elbląga i z powiatu? W 2015 roku zwiększyła się nieco ilość przestępstw kryminalnych. W ubiegłym roku policjanci wykryli 63 przestępstwa w charakterze rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń (61 w 2014 roku), interweniowali też w przypadku 23 bójek i pobić.

— Odnotowaliśmy też nieco więcej kradzieży z włamaniami. Zdarzyły się także trzy przypadki przestępstw na tle narodowościowym — wylicza podinsp. Edward Szydłowski zastępca komendanta elbląskiej policji. — Sporo mniej jest za to czynów narkotykowych, ale tu wpisujemy się w realizację zagadnień nakreśloną przez Komendę Wojewódzką. Działamy przy tzw. większych sprawach: najlepszym przykładem jest tu sprawa ze stycznia, w której policjanci z Elbląga wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej zabezpieczyli prawie 40 kg narkotyków.

W ubiegłym roku wzrosła także skala przestępstw przeciw rodzinie.
— Kładziemy duży nacisk na to, aby jak najszybciej izolować sprawców od najbliższych. W 2014 roku aresztowaliśmy 14 takich osób, w 2015 - już 30. W tym aspekcie mamy bardzo dobrą współpracę z prokuraturą — dodaje podinsp. Szydłowski.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski