EUH-E chce kształcić lekarzy w takim centrum za 10 milionów

2016-02-19 12:43:00(ost. akt: 2016-02-19 12:58:36)

Autor zdjęcia: materiały EUH-E

Około 10 milionów złotych będzie kosztowała budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które ma powstać przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Jest już projekt inwestycji, która jest konieczna, by EUH-E mogła rozpocząć szkolenie lekarzy.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna powstała 15 lat temu. W 2004 r. r. uczelnia uruchomiła pierwsze w mieście studia II stopnia, czyli studia magisterskie. Z naukami o zdrowiu placówka jest za pan brat od 2005 r., kiedy to powstał wydział nauk o zdrowiu z kierunkami takimi jak: fizjoterapia, ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo. W ciągu ostatnich 10 lat EUH-E wykształciła około 800 pielęgniarek. Teraz uczelnia chce kształcić lekarzy.

Żeby było to realne, placówka musi spełnić cztery podstawowe warunki: posiadać zaplecze kliniczne,mieć odpowiednią kadrę, właściwy program kształcenia oraz laboratoria. Te ostatnie powstaną w budynku Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, który zostanie zrealizowany na sąsiadującej ze szkołą, jednej z powojskowych działek na ul. Lotniczej.

Uczelnia, w drodze bezprzetargowej, pozyskała ją od miasta. Placówka w porozumieniu z architektem Grzegorzem Lateckim i jego zespołem stworzyła już koncepcję architektoniczną, obejmującą zagospodarowanie terenu nowej działki, na której powstanie Centrum.

Dwu i trzykondygnacyjny budynek z cegły będzie nawiązywał do otaczającej go zabudowy. Na parterze znajdą się pracownie: patofizjologii, anatomii, mikroskopii i mikrobiologii, sala seminaryjna i audiowizualna oraz pomieszczenia socjalne i szatnia. Na piętrze obiektu przewidziane jest całe skrzydło szpitalne symulujące fragment prawdziwego szpitala z salami SOR-u, salą porodową, blokiem operacyjnym wyposażonym w kamery pomagające nagrywać zabiegi oraz magazyny i śluzy będące strefą dla pielęgniarek i lekarzy.

W nowym budynku znajdzie się także pracownia badania fizykalnego, połączona z salą medycznych czynności ratunkowych, pomieszczenia pozorantów, szatnie dla studentów, pracownia umiejętności technicznych i pomieszczenia kierowników.

W części centralnej tego obiektu znajdzie się zaś przeszklone atrium o wysokości 2 kondygnacji.
— Oprócz funkcji ogólnej, będzie ono pełniło także funkcje techniczne związane z transportem pozorantów, a także funkcje wystawowe — wymienia architekt Grzegorz Latecki. — W pierwszym etapie inwestycji planowany jest budynek uczelni w kształcie litery "L" o pow. około trzech tysięcy metrów kwadratowych z parkingiem i z częściami rekreacyjnymi. W drugim etapie prac możemy na tej działce zrealizować kolejny element kubaturowy jak również akademię.

Szacuje się, że budowa laboratoriów wraz z ich wyposażeniem będzie kosztowała około 10 milionów złotych. Aby uczelnia mogła podjąć się ich realizacji, projekt musi uzyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 85 proc. kwoty całkowitej tego zadania. Uczelnia zabezpieczyła już wkład własny potrzebny do starania się o to dofinansowanie.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna za około trzy lata ogłosi pierwszy nabór na nowy kierunek - lekarski. Dzięki budowie sąsiadującej z uczelnią obiektu Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej uczelnia skieruje na rynek usług medyczny lekarzy po raz pierwszy wykształconych właśnie w Elblągu.
asKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zainteresowana #2039434 | 37.128.*.* 3 sie 2016 14:36

  Szkoda że nie piszą jaki będzie koszt semestru na kierunku lekarskim?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #1936448 | 195.136.*.* 20 lut 2016 15:28

  Pieniądze wyrzucone w błoto i tak to nic nie zmieni w polskiej medycynie i tak zero będą wiedzieć o leczeniu lepiej pieniądze wydać zrobić grilla i kupić karkówkę

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. nik #1936422 | 188.146.*.* 20 lut 2016 14:45

  Dramat !!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz