Wyprowadzili ludzi z płonącego budynku. Krzyże Zasługi dla trzech policjantów z Elbląga

2016-02-19 18:28:07(ost. akt: 2016-02-19 18:36:43)

Autor zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Elblągu

Trzech elbląskich policjantów odebrało w czwartek w Warszawie Krzyże Zasługi za Dzielność, nadane im przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyróżnieni to: aspirant Sebastian Lipka-Auguścik, sierżant Radosław Bidziński oraz posterunkowy Krzysztof Skalik.
Odznaczeni policjanci w lipcu 2015 r. jako pierwsi przyjechali do pożaru kamienicy na ul. Powstańców Warszawskich. Ewakuowali wtedy mieszkańców z płonącego domu.
— Gdy zorientowali się, że przed budynkiem nie ma rodziny z jednego z mieszkań, nie bacząc na niebezpieczeństwo, wrócili pod drzwi wskazanego mieszkania i zaczęli dobijać się do wnętrza — przypomina podkom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Po około dwóch minutach usłyszeli, że z mieszkania dochodzą odgłosy, a drzwi zostały otwarte przez zaspanych lokatorów. Po nakryciu głowy zmoczonymi wodą ręcznikami, wszyscy wydostali się na zewnątrz.

Łącznie ewakuowano wtedy 16 osób, w tym pięcioro dzieci. Po około dwóch godzinach strażacy ugasili dach budynku.

W czwartek (18.02) w Warszawie elbląscy policjanci: aspirant Sebastian Lipka-Auguścik, sierżant Radosław Bidziński oraz posterunkowy Krzysztof Skalik odebrali w Warszawie nadane im przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę Krzyże Zasługi za Dzielność.

Funkcjonariusze z Elbląga byli w grupie 22 policjantów i dwóch strażaków z całej Polski. Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że postawa wyróżnionych zasługuje na najwyższe uznanie, a funkcjonariuszy można wprost określać mianem „bohaterów”.
— Przystępując do służby ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli, że będziecie służyć nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem państwa życia — powiedział minister Mariusz Błaszczak. — Jesteście wierni tej przysiędze – dodał.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom policji i straży pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.