Co się stało z regaliami Królestwa Polskiego? Spotkanie z elbląskim historykiem

2016-04-05 09:49:09(ost. akt: 2016-04-05 09:53:41)
Spotkanie poprowadzi historyk Piotr Imiołczyk

Spotkanie poprowadzi historyk Piotr Imiołczyk

Autor zdjęcia: arch. Biblioteki Elbląskiej

„Polskie korony i koronacje. Co się stało z regaliami Królestwa Polskiego?”. W najbliższy czwartek (07.04) w bibliotece przy ul. Hetmańskiej odbędzie się spotkanie z elbląskim historykiem Piotrem Imiołczykiem. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.
W 1794 r. wraz z upadkiem Rzeczpospolitej ze skarbca koronnego na Wawelu zginęły regalia polskie: korony, berła, jabłka. Miecz koronacyjny, tzw. „Szczerbiec”, i jego los po 1794 r., to gotowy scenariusz na film sensacyjny z elementami grozy i horroru. Najpiękniejsza z koron Europy Środkowo-Wschodniej, tzw. Korona Chrobrego została dzięki inicjatywie społecznej odtworzona i wkrótce jej replika spocznie w sali Jadwigi na Wawelu.

Historia polskich regaliów koronacyjnych jest tak sensacyjna, że nie może się z nią równać fikcja literacka spod znaku iluminatów czy przygód Indiany Jones`a. Jeżeli dodamy do tego tylko polski rytuał koronacyjny z pielgrzymką na Skałkę w Krakowie, to przeniesiemy się do baśniowo-mitycznego kraju, gdzie historia miesza się z legendą. Warto wspomnieć również o klątwie Kazimierza Jagiellończyka, kościach Barbary Radziwiłłówny i pośmiertnej podróży Marysieńki Sobieskiej do Rzeczpospolitej.

Skarbiec koronny na Wawelu w swoim wnętrzu mieścił korony zwane: Moskiewską, Szwedzką, Węgierską, dwa miecze spod Grunwaldu i wiele innych cennych dla Polaków przedmiotów. Warto poznać bliżej historię regaliów polskich.

Na czwartkowe spotkanie, które odbędzie się w ramach akcji "Książki, które wstrząsnęły światem, zaprasza Piotr Imiołczyk.