Orkiestra Wojskowa z Elbląga na Musikparade. Tak ćwiczyła przed wyjazdem [film, zdjęcia]

2016-04-13 09:22:12(ost. akt: 2016-04-13 09:54:05)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Orkiestra Wojskowa w Elblągu po raz szósty została zaproszona do udziału w festiwalu Musikparade w Niemczech. Podczas najbliższego weekendu (15-17.04) wystąpi w trzech niemieckich miastach, w piątek w Monachium, w sobotę w Norymberdze oraz w niedzielę w Ulm.
— Każdy występ na Musikparade w Niemczech to duże show, podczas którego zaproszone orkiestry prezentują musztry paradne. Te koncerty ogląda nawet 10 tysięcy ludzi. Czy się podoba? Reakcje publiczności, m.in. oklaski na stojąco, pozwalają nam sądzić, że pozytywnie odbierają naszą orkiestrę, prezentowany przez nas układ choreograficzny oraz muzykę — mówi kpt. Maciej Skrzypczak, dowódca Orkiestry Wojskowej w Elblągu.

Orkiestra stacjonuje obecnie w jednostce przy ul. Królewieckiej. Muzycy w mundurach ćwiczą w tygodniu codziennie, tak żeby jak najlepiej synchronizować muzykę i prezentowany układ choreograficzny.
— Trzeba przyznać, że połączenie gry na instrumencie z musztrą paradną nie jest łatwym zadaniem. Ale mamy zdolnych ludzi i sobie z tym świetnie radzą — zapewnia kpt. Skrzypczak. — Obecnie orkiestra liczy sobie 30 żołnierzy-muzyków. W ciągu roku mamy około 100 występów.

W Niemczech wojskowi muzycy z Elbląga pokażą musztrę paradną, która od wielu laty niezmiennie zachwyca publiczność.
— Program obejmuje polskie utwory patriotyczne oraz blok muzyki rozrywkowej. Zwieńczeniem pobytu w Niemczech będzie udział we wspólnym wykonaniu utworów finałowych w ramach orkiestry międzynarodowej, złożonej z bohaterów tegorocznego festiwalu— zapowiadają przedstawiciele Orkiestry Wojskowej.

Niewielu o tym wie, ale Orkiestra Wojskowa w Elblągu jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej rodowód sięga czasów II wojny światowej, kiedy 7 maja 1944 r. został utworzony w Sumach (na terenie byłego Związku Radzieckiego, obecnie Ukraina) IV Zapasowy Pułk Piechoty. W jego skład została powołana także orkiestra. W tym czasie liczyła ona 70 żołnierzy, którzy wykonywali różne zadania. Orkiestra brała udział w pogrzebach żołnierzy, opatrywała rannych, oczyszczała szlaki komunikacyjne. Do 1949 r. stacjonowała w Gdańsku, a w maju tego roku została podzielona na trzy orkiestry i przeniesiona do Elbląga, Malborka i Braniewa. W tych dwóch ostatnich miastach zostały już zlikwidowane.

Asystentem dowódcy jest st. chor. sztab. Sławomir Justa, szefem orkiestry chor. Tomasz Sarkowski, a tambumajorem chor. Jacek Buczek.
AKT