"Letnie przesilenie" w kinie dla dorosłych

2016-04-25 13:36:00(ost. akt: 2016-04-25 13:42:09)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Subtelny, z pięknymi zdjęciami, mocny i ważny na najbliższym spotkaniu Wtorkowego Kina Dla Dorosłych, które odbędzie się 26 kwietnia będzie można zobaczyć film „Letnie przesilenie”
Wtorkowe Kino Dla Dorosłych to cykl, który powstał z myślą o starszych widzach.
- Proponujemy filmy polskie lub z dubbingiem czy z lektorem - mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid. – Widzowie zapłacą tylko 10 zł za wstęp na seans filmowy. Spotkania rozpoczynają się o godzinie 12.00, krótkim komentarzem prowadzącego.

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej znajdującego się w pobliżu obozu koncentracyjnego.

Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W domu okazuje się, że są w niej płyty jazzowe i patefon. Romek chce zaimponować swojej koleżance i puszcza jej muzykę. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm przekrada się przez płot i wchodzi przez okno do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.

W obsadzie znakomici aktorzy: Bartłomiej Topa, dawno niewidziana w kinie Agnieszka Krukówna oraz Krzysztof Czeczot. Obok nich wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Filip Piotrowicz, Urszula Bogucka i Maria Symotiuk. Muzykę skomponował Alexander Hacke – wybitny muzyk, który ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do najgłośniejszego filmu Fatiha Akina „Głową w mur”.

reżyseria i scenariusz: Michał Rogalski
czas trwania: 96 minut
produkcja: Niemcy, Polska
gatunek: dramat, wojenny
ograniczenia wiekowe: od 14 lat
opis: dystrybutor filmu

Wtorkowe Kino Dla Dorosłych we wtorek, 26 kwietnia o godz. 12.00 w Sali Kameralnej Kina Światowid. Cena biletu: 10 zł.

Źródło: Dziennik Elbląski