Polsko-Niemieckie Questy

2016-04-26 11:43:31(ost. akt: 2016-04-26 12:04:41)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Ponad 70-osobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego i partnerskiego powiatu Steinburg (Niemcy) wraz z opiekunami spędziła miniony tydzień w naszym regionie, realizując projekt pod nazwą „Polsko-Niemieckie Questy. Poznajemy ciekawostki powiatu elbląskiego”.
Podczas warsztatowej części projektu uczniowie zapoznali się z pojęciem questingu turystycznego, a następnie nauczyli się tworzyć swoje własne questy pod fachowym nadzorem wykwalifikowanego instruktora. Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

Celem questingu jest rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą, czy dziedzictwem kulturowym. Poza elementami edukacyjnymi, questing może pełnić również funkcje czysto rozrywkowe. To jednocześnie ciekawa metoda promocji regionów lub obiektów w myśl zasady: „nauka przez zabawę”.

Po kilku dniach pracy powstało pięć dwujęzycznych questów razem ze stosownymi mapami i pieczęciami zaprojektowanymi i wykonanymi własnoręcznie przez uczniów. Wszystkie one zostały zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej 21 kwietnia w auli Zespołu Szkół w Pasłęku, na której wśród specjalnych gości znalazł się wicestarosta Zbigniew Lichuszewski. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem profesjonalnie przygotowanych questów.

W trakcie pobytu grupa miała również okazję zapoznać się z tradycjami i historią regionu: odbyły się wycieczki do Malborka, Elbląga, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestnicy zwiedzili też najważniejsze zabytki Pasłęka. Dorośli poznali nowy sport – rzut podkową, z którego słynie powiat elbląski. Odbyły się nawet mini-zawody w tej dyscyplinie w Oleśnie. Młodzież również uczestniczyła w zajęciach rekreacyjno-sportowych zorganizowanych przez nauczycieli sportu Zespołu Szkół w Pasłęku.

Projekt zakończył się wspólnym ogniskiem w pasłęckim Parku Ekologicznym, gdzie oprócz tradycyjnego pieczenia kiełbasek, uczestnicy integrowali się wykonując piosenki w języku polskim, niemieckim i angielskim przy akompaniamencie gitar.

Wymiana została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Marek Murdzia, koordynator projektu


Źródło: Artykuł internauty