Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Szczęśliwej drogi już czas… Tak maturzyści II LO zakończyli rok szkolny

2016-05-01 16:38:05 (ost. akt: 2016-05-01 17:00:52)

Autor zdjęcia: nadesłane/II LO Elbląg

Pamiętajcie, że jesteście z rodziny królewskiej, Jagiellończyków, a ta przynależność może być podstawą do porozumienia i wspólnej dumy — mówiła Agnieszka Jurewicz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, podczas zakończenia roku szkolnego dla maturzystów.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego tegorocznych maturzystów zgromadziła 20 kwietnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu uczniów klas trzecich II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka, ich nauczycieli, dyrekcję, pracowników szkoły, rodziców i przyjaciół.

Podniosłość chwili uświetniała nastrojowa muzyka, w tym wykonania szkolnego zespołu „Jagiellończyk” przygotowane przez Barbarę Marcinkiewicz i Annę Wawrzyniak, a także obecność pocztu sztandarowego szkoły. Ustępujący poczet przekazał sztandar szkoły swoim młodszym następcom.


Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO, z dumą pożegnała 139 abiturientów podkreślając, że nazywa ich po raz ostatni uczniami i ma nadzieję, że wejdą w dorosłe życie jako dobrze ukształtowani i wyedukowani, potrafiący czerpać z tego, co uzyskali podczas realizacji procesu nauczania.
— Przed Wami wielu wspaniałych uczniów skończyło naszą szkołę- jesteście siedemdziesiątym rocznikiem maturzystów II LO. Pamiętajcie, że jesteście z rodziny królewskiej- Jagiellończyków, a ta przynależność może być podstawą do porozumienia i wspólnej dumy — mówiła Agnieszka Jurewicz, która gratulowała maturzystom osiągnięć i życzyła sukcesów, jak też dobrych decyzji.

Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele klas drugich, którzy uświadomili zebranym, że ich trzyletnia przeszłość w szkole pozostawiła wszystkim wiele niezapomnianych wspomnień i wyznaczyła im nowe cele, realizacji których nie mogą odbyć, nie żyjąc pełnią życia. Trzecie klasy odpowiedziały na to podziękowaniami dyrekcji, wychowawcom, pracownikom szkoły, profesorom i kolegom za współpracę, cierpliwość, wyrozumiałość, zapewniając, że to czego się nauczyli wykorzystają w przyszłości, zachowując pamięć o chwilach i doświadczeniach zdobytych w szkole. Nie obyło się też bez podziękowań dla rodziców, bez których wspólne osiągnięcia i kształtowanie dorosłych abiturientów nie byłoby możliwe.

Sukcesów trzecioklasistów II LO nie sposób wyliczyć. Złoty Jagiellończyk przypadł Alicji Bielawskiej z klasy III d, która jako najlepsza uczennica szkoły uzyskała średnią ocen 5,59 i zostanie zapamiętana jako wolontariuszka, jak również tancerka zbierająca laury w ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych turniejach tanecznych. Osobne wyróżnienia przypadły „Złotej Dziesiątce” najlepszych uczniów, w tym: Aleksandrze Mazur (III c), Adriannie Czabon (III e) i Tomaszowi Ciborowskiemu (III e) ex aequo za drugie miejsce ze średnią ocen 5,58, a także: Michałowi Olewiczakowi (III b), Przemysławowi Jary (III e), Mateuszowi Guziak (III c), Joannie Goljanek (III e), Zuzannie Mikuckiej (III a), Jarosławowi Maciąg (III e), Szymonowi Rękawik (III e).

Dyrekcja szkoły i wychowawcy: Iwona Studzińska, Przemysław Barski, Hanna Pietras, Anna Piwowarska, Katarzyna Cybulska wręczyli łącznie 87 świadectw z wyróżnieniem, z czego 50 za średnią ocen co najmniej 5,0.

Najbardziej obszerną część uroczystości zajęło rozdanie nagród laureatom i finalistom konkursów i olimpiad, wręczanie indeksów na studia w Politechnice Gdańskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej, a także podziękowań za wolontariat na rzecz MŚ w siatkówce na siedząco i WOŚP. Wśród nagrodzonych nie brakowało „recydywistów”, którzy pojawiali się na scenie kilkakrotnie. Dla maturzystów, prócz olimpiad i konkursów przedmiotowych, okazały się najbardziej atrakcyjne: Olimpiada Wiedzy o Mediach, Olimpiada „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972- 1514. Od Cedyni do Orszy”, Olimpiada Solidarności, konkursy eko-literackie, Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, konkurs ortograficzny, konkurs geologiczny, konkurs „Pułapka Zadłużenia”, konkursy plastyczne „Martwa Natura”, „Barwy Lasu”, konkurs fotograficzny „Elbląg wczoraj i dziś”.

Osobnym wyróżnieniem były liczne nagrody za osiągnięcia sportowe. Niewątpliwie wizytówką szkoły jest siatkówka, ale maturzyści okazali się również doskonałymi koszykarzami, biegaczami, piłkarzami ręcznymi i nożnymi, lekkoatletami, tenisistami, kajakarzami, tancerzami, narciarzami i szachistami. Mniej popularne dyscypliny jak cheerleadering, motocross, judo, short-track, unihokej dorównywały kroku sportom narodowym, a szkolni sportowcy z radością słuchali pochwał na swój temat, wpisując się do historii II LO.

Sukcesy i osiągnięcia tegorocznych maturzystów II LO budzą dumę całej szkolnej społeczności. Są bowiem potwierdzeniem, że wzajemne zaufanie, zaangażowanie, a także praca grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców przyniosły doskonały rezultat. Uczniowie wykazali się wszechstronnością i talentami w wielu dziedzinach nauki i życia. Dowiedli, że zaszczepiane i rozwijane w szkole pasje znajdują zainteresowanie i mogą być częścią życia, nie kolidując z nauką. Najlepszą nauczycielką optymizmu okazała się Barbara Badźmierowska z III a, która jako osoba niepełnosprawna z nienaganną frekwencją, nigdy nie narzekając, uczęszczała do II LO zawsze z uśmiechem, motywacją, chęcią pracy, jakiej wszyscy mogliby jej pozazdrościć. Dyrektor szkoły Agnieszka Jurewicz, życząc maturzystom, by czerpali ze szkolnych lekcji jak najwięcej wskazywała również na postawę Basi. Bowiem „nauka potrzebna jest do poznawania, a wiara konieczna jest do czynów i postępowania.” (Max Planc). Tak wyposażeni maturzyści mogą iść w świat… Powodzenia!
Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO