Czechy w obiektywie kamery

2016-05-02 19:03:39(ost. akt: 2016-05-02 12:08:29)
Kadr z filmu Gottland

Kadr z filmu Gottland

Autor zdjęcia: kadr z filmu

Kino Światowid w maju proponuje nam, byśmy dowiedzieli się więcej na temat naszych południowych sąsiadów, podczas filmowych seansów i rozmów z ekspertami.
Na pierwszym spotkaniu, 4 maja o godz. 18, pokazany zostanie film "Gottland". To pełnometrażowy dokument oparty na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom, poszukując narodowych bohaterów – tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano.

Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

Spotkanie poprowadzi Przemysław Młyńczyk, który jest reżyserem, autorem kilkunastu filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, oraz pełnometrażowej fabuły „Osiemnaście". To inicjator i dyrektor artystyczny jednego z najstarszych europejskich festiwali reklamy i niekomercyjnych filmów krótkometrażowych Euroshorts. Co wspólnego ma z Czechami? Ano ukończył Wydział Reżyserii Filmowej właśnie w Pradze, a jego profesorem był doc. Ludvík Raža.


11.05 godz. 18:00 temat: „Zwyczaje, tradycja a współczesność” film: „Po ślubie”
18.05 godz.18:00 temat: „Czeska nowa fala” film: „Pociągi pod specjalnym nadzorem”
25.05 godz. 18:00 temat: „Współczesne kino czeskie” film: „Fair Play”

Źródło: Dziennik Elbląski