Tak wyglądał Elbląg pół wieku temu

2016-05-05 08:09:31(ost. akt: 2016-05-05 08:12:02)
Ulica Teatralna około 1962 roku

Ulica Teatralna około 1962 roku

Autor zdjęcia: CSE Światowid

Wyjątkowo, w drugi wtorek maja, w Kinie Światowid spotkają się sympatycy starych filmów i opowieści o dawnym Elblągu. Seans pt. „Elbląg pół wieku temu” będzie przedostatnim w tym sezonie spotkaniem z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.
50 lat temu Elbląg był jednym z wielu powiatowych miast na mapie Polski. Ani największym, ani najmniejszym. Przytłoczony przez Trójmiasto, pomijany w inwestycjach i dyskryminowany w wojewódzkich dotacjach z Gdańska, w wielu sytuacjach musiał sobie radzić sam. I radził sobie, jak mógł i umiał. Lata 60-te obfitowały w liczne wydarzenia, które rozsławiły miasto w Polsce, a jego mieszkańców integrowały. Były to m.in. inscenizacje oper dziecięcych Józefa Karpińskiego, Biennale Form Przestrzennych, premiery Teatru im. Jaracza, koncerty Filharmonii Narodowej, czy sukcesy elbląskich sportowców. Integrowało się środowisko kulturalne. Miasto powoli modernizowano – powstały nowe osiedla spółdzielcze, przybywało miejsc pracy. Ale też wielokrotnie odsuwano realizację zaplanowanych inwestycji, jak odbudowa starówki, kryty basen, hala sportowa, czy szkoła muzyczna.

- Wydarzenia lat 60-tych w Elblągu, jak na ówczesne warunki powiatowego miasta, są doskonale udokumentowane w filmie, a to dzięki rodzącemu się wówczas amatorskiemu ruchowi filmowemu – mówi Juliusz Marek. - Stefan Mula i jego przyjaciele z wielkim zapałem rejestrowali na taśmie filmowej najważniejsze imprezy i wydarzenia. Filmy te są dziś kopalnią wiedzy o Elblągu sprzed półwiecza.

Na kinowym ekranie wyświetlone zostaną kroniki Elbląga z lat 60-tych oraz przygotowane specjalnie na ten seans fragmenty niezmontowanych dotąd filmów z tamtego okresu. Zobaczymy porośnięte trawą Stare Miasto z jeżdżącym pod Bramą Targową tramwajem, pierwszomajowe pochody, defilady wojska i harcerzy, zawody sportowe i spektakle teatralne. Będzie też o tym, jak przed 50 laty obchodzono w naszym mieście 1000-lecie Polski. Jak zawsze będą też konkursy z nagrodami dla publiczności.

Seans „Elbląg pół wieku temu” rozpocznie się we wtorek, 10 maja o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska, a patronami medialnymi Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl. Wstęp wolny.
CSE Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski