Elblążanie w marszu KOD-u i opozycji w Warszawie

2016-05-09 12:20:16(ost. akt: 2016-05-09 14:02:38)
Jedna z manifestacji KOD w Elblągu

Jedna z manifestacji KOD w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ponad 80 osób z Elbląga i okolic pojechało w sobotę (7.05) do Warszawy, by wziąć udział w manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. W przemarszu pod nazwą „Jesteśmy i będziemy w Europie!” uczestniczyli także sympatycy opozycji: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej czy PSL.
To już czwarty marsz zorganizowany przez KOD. Tym razem do Warszawy przyjechało - według różnych źródeł - nawet 240 tysięcy manifestantów. Elbląskie struktury KOD w porozumieniu z Platformą Obywatelską zorganizowały wspólny wyjazd do stolicy prawie 100 osób.
— Jesteśmy grupą, której celem jest obrona demokratycznych wartości i instytucji Państwa. Chcemy pokazać, że mamy wpływ na to, co się dzieje. To, że mogliśmy się po raz kolejny spotkać w Warszawie na marszu i wspólnie manifestować podnosi nas na duchu — mówi Tadeusz Kawa, szef elbląskich struktur KOD.

Politycy PO przekonują zaś, że wspólny, sobotni marsz, nie był wymierzony przeciwko jednej osobie.
— Jego głównym przesłaniem było to, abyśmy za chwilę nie znaleźli się poza Europą poprzez pewne ustawy bądź ich brak. Najważniejsza w tym marszu była jedność i brak zgody na działania partii rządzącej — mówi posłanka Elżbieta Gelert (PO). — Jeśli w kółko słyszymy, że nasz suweren wygrał i my wszystko możemy, to trzeba przypomnieć, że jest jeszcze ten suweren, który protestuje przeciwko takiemu postępowaniu. I to on może zmienić bieg historii.

Do Warszawy pojechał także senator Jerzy Wcisła (PO).
— Działania partii rządzącej mogą doprowadzić do tego, że będzie nam grozić odcięcie od Europy, która przestanie być jednością i znowu pojawią się szlabany na granicach. Już teraz nie przestrzegamy wartości europejskich i to budzi zaniepokojenie. Ten marsz wyzwolił w ludziach takie przekonanie, że jesteśmy silni i nie jesteśmy skazani na suwerena, który uzurpuje sobie prawo do dzia łań ponadkonstytucyjnych — dodaje senator Wcisła.

Czy współpraca PO i KOD-u - który w statucie ma zapis o działalności „społecznej i apolitycznej” - zaowocuje w przyszłości połączeniem sił na listach wyborczych?
— Jeśli ktoś z dzisiejszych działaczy kodu będzie się chciał zająć działalnością polityczną, to ma otwartą drogę. Platforma zawsze była organizacją otwartą na innych. Przyciągaliśmy ludzi, którzy myślą podobnie i idą w podobnym kierunku — dodaje Jerzy Wcisła.
Działacze Platformy z rodzimego podwórka zadecydowali także o reaktywacji Elbląskiego Klubu Obywatelskiego, które ma być miejscem spotkań i dyskusji na tematy ważne społecznie.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Blajek #1989502 | 83.21.*.* 9 maj 2016 17:11

  240 tysiecy to ich marzenie.A tak 45 tysięcy członków nie łaska.Niedługo na jesieni Kaczyński zrobi wybory.Wtedy zobaczymy jakie beda miec poparcie.Najlepsza na tych marszobiegach jest ta jaruga czy jak ona tam.Poparcia ma 001% a jest jej pełno jak by miała z 30% poparcia.Ciagle tylko jedno wrzeszczy panie kaczynski etc.Dpo roboty ich zagonic żeby Warszawe sprzątali .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1989426 | 185.25.*.* 9 maj 2016 14:55

  była akcja PO zabierz babci dowód, teraz powinna być zabierz tym co jeżdzą na takie "imprezy" kluczyki bo robią tylko wstyd na cały świat

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wspólczucie #1989409 | 83.18.*.* 9 maj 2016 14:18

  Ten artykuł to jęk zawodu po przegranych wyborach. Tęsknota za po, psl. Było dobrze, aż tu nagle stop. I jak się z tym pogodzić? Ale co było dobrze, przecież w Elblągu już kilka lat temu podziękowano po i temu panu jak ww. Nieudaczników, tym z afer, tym z cmentarzy, tym co napadli na redakcję "wprost", tym z podsłuchów etc. dość! I czego chcecie? Suweren wam się nie podoba? Zapominacie, że to demokracja? oj, niedobrze!

  odpowiedz na ten komentarz