Elbląg w 1945 roku. Jak miasto wróciło w granice Polski?

2016-05-14 10:00:00(ost. akt: 2016-05-14 12:13:06)
Tomasz Gliniecki

Tomasz Gliniecki

Autor zdjęcia: arch. prywatne

W środę 18 maja o godz. 17.00 Filii nr 5 przy ul. Rodziny Nalazków zaprasza na spotkanie z dr. Tomaszem Glinieckim poświęcone powrotowi Elbląga w granice Polski w 1945 r.
Siedemdziesiąt jeden lat temu radziecka komendantura wojskowa oficjalnie przekazała Elbląg polskiej administracji cywilnej. Na archiwalnych fotografiach zobaczymy, jak wyglądał wówczas Elbląg i dowiemy się, dlaczego Polakom pozostawiono tu puste stocznie i fabryki oraz kto ponosi odpowiedzialność za zniszczenia Śródmieścia i Starego Miasta - zapowiada Tomasz Gliniecki.

Tomasz Gliniecki – elblążanin z urodzenia i z wyboru. Z wykształcenia pedagog. Wieloletni dziennikarz. Popularyzator wiedzy historycznej. Recenzent książek historycznych, twórca programu telewizyjnego „Okruchy czasów wojny”. Zainteresowania minionymi czasami koncentruje wokół I i II wojny światowej – głównie Niemiec i Rosji/Związku Sowieckiego, jak też historii regionalnej Warmii i Mazur (Prus Wschodnich). Autor książek: „Elbląg czasów wojny : między fantazją a prawdą”, „Elbląskie okruchy XX wieku”, „Walki o Elbląg. Styczeń-luty 1945”.


Źródło: Dziennik Elbląski