Karszewianki wystąpiły w Stawigudzie

2016-05-17 10:27:31(ost. akt: 2016-05-17 10:55:18)

Autor zdjęcia: nadesłane/Ośrodek Kultury w Młynarach

Karszewianki, czyli zespół z Karszewa, reprezentował gminę Młynary w XIV Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych "Kurlantka 2016", który odbył się w Stawigudzie.
Dla zespołu „Karszewianki” było to już kolejne uczestnictwo w przeglądzie organizowanym w Stawigudzie.
— Przegląd ma na celu propagowanie muzyki związanej z naszym regionem, każdy zespół musi wykonać chociaż jedną piosenkę warmińską, czyli kurlantkę — informuje Elżbieta Lisowska, dyrektor Ośrodka Kultury w Młynarach. — Zespół zaprezentował sześć piosenek, w tym własną kurlantkę pt: „Ku ku”.

Zespół ludowy „Karszewianki”, jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Karszewa i obejmuje kilka pokoleń. Członkiniami są babcie, córki i wnuczki.
— Zespołem dowodzi Maria Kamecka, sołtys wsi Karszewo. Zespół koncertuje na różnych uroczystościach o zasięgu gminnym, regionalnym oraz ogólnopolskim — dodaje Elżbieta Lisowska.

"Karszewianki” mogą pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami m.in. pierwszym miejscem w kategorii występy lokalne na przeglądzie dorobku kulturowego obszaru LGD Wysoczyzna Elbląska, nagrodą starosty elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, nagrody w X Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Senioriada” i wielu innych. Niebawem zespół będzie obchodził 10-lecie istnienia.