Piątek, 24 września 2021. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

O rodzinie i nie tylko dyskutowano w I LO [zdjęcia]

2016-05-20 16:25:34 (ost. akt: 2016-05-20 16:36:17)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Jak wybrać odpowiedniego partnera na całe życie, czy warto powstrzymać się od uprawiania seksu przed ślubem, a przede wszystkim jak rozmawiać z najbliższymi — to tylko kilka pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji, która odbyła się w piątek (20 maja) w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.

Spotkanie zorganizowano z okazji XVIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Panel odbył się pod hasłem "Rodzina - jak budować ją i odnawiać?". Udział w nim wzięli: Jacek Błaszczyk (prawnik), Anna Koka-Haufa (pedagog), Anna Konopka (przedstawicielka rady rodziców), Monika Uler (nauczycielka) i Rafała Łuczak (psycholog). Spotkanie poprowadził ksiądz Andrzej Kilanowski. W spotkaniu udział wzięła młodzież, która miała również okazję aktywnie włączyć się w dyskusję.


W jej trakcie poruszono wiele ciekawych kwestii związanych z funkcjonowaniem rodziny we współczesnym świecie. Jak się okazało wiele problemów może wynikać z zanikającej coraz bardziej komunikacji między ludźmi. Pytanie, jak rozmawiać w rodzinie kilkakrotnie przewijało się w dyskusji.

— Nie wiem czy jest osoba, która jest w stanie na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć — przyznała Monika Uler, nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu. — Jestem nauczycielem, czyli teoretycznie rozmawiam z młodzieżą od lat co najmniej dwudziestu, miałam wiele szkoleń z komunikacji, ale mimo to uważam, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele rodzin nie zdaje sobie sprawę z tego, jakie emocje budzą się w dzieciach w sytuacjach domowych, szczególnie tych trudnych. O rodzinie rozmawiano nie tylko w murach szkoły. Po panelu zorganizowano spacer po elbląskiej starówce pod hasłem "Rodzina tu wszystko się zaczyna".


I LO nie jest jedyną placówką, która włączyła się w organizację Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Co rok w Elblągu podejmowanych jest wiele ciekawych inicjatyw, mających na celu budowanie trwałych więzi rodzinnych, ukazujących niezastąpioną wartość małżeństwa i rodziny w społeczeństwie.

Tegoroczne XVIII Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny potrwają do 10 czerwca.
 W programie wydarzenia są jeszcze między innymi: Międzyszkolny Rodzinny Konkurs Recytatorski "Spotkajmy się z bajką" (21.05), Festyn rodzinny – spotkanie z rodzicami i dziadkami w SP nr 12 (3.06) czy Finał Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt „Szukamy Talentów” (7.06).
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB