Dzień Weterana. W elbląskiej dywizji pamiętają o poległych i rannych kolegach żołnierzach [zdjęcia]

2016-05-25 14:15:47(ost. akt: 2016-05-25 14:45:01)

Autor zdjęcia: st. chor. Sławomir Tessar

„Śpij Kolego, a w tym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…”. 29 maja obchodzony jest Dzień Weterana, święto ustanowione przez Sejm w 2011 r. Już dzisiaj (25.05) w dowództwie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu otwarto wystawę poświęconą świętu i weteranom oraz złożono kwiaty pod obeliskiem „Żołnierzom 16. Dywizji” na terenie dowództwa.
Kwiaty pod obeliskiem "Żołnierzom 16 Dywizji" złożyła delegacja na czele z gen. bryg. Markiem Sokołowskim, dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Delegacja złożyła również kwiaty i znicze na grobie sierż. Tomasza Murkowskiego, który poległ w Iraku.

Z okazji Dnia Weterana we wszystkich jednostkach 16 PDZ, oprócz uroczystych zbiórek, zorganizowano okolicznościowe wystawy, spotkania z weteranami, a delegacje jednostek odwiedzą groby naszych żołnierzy, poległych w czasie misji poza granicami kraju.

Żołnierze Wojska Polskiego po raz pierwszy w międzynarodowej misji pokojowej uczestniczyli w 1953 r. w Korei, gdzie nadzorowali przebieg procesu zawieszenia broni. Dalej były m. in. Syria, Liban, Kosowo, Irak, Afganistan, Czad, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Tadżykistan, Egipt, Namibia i inne. Razem 71 misji i operacji poza granicami kraju, w których udział wzięło ponad 88 tysięcy żołnierzy z biało–czerwonym emblematem na mundurach.
— Województwo warmińsko–mazurskie, teren stacjonowania 16 PDZ, ale i wielu jednostek już nieistniejących czy podlegających innym związkom operacyjnym, w ciągu tych lat poniosło swoją ofiarę: 13 poległych oraz ponad 300 rannych i poszkodowanych. To nasz tragiczny bilans męstwa i poświęcenia naszych żołnierzy — podsumowuje major Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ.