Przedsiębiorca wydzierżawił bazę biwakową na Buczyńcu za 1500 złotych

2016-06-02 13:18:21(ost. akt: 2016-06-02 14:25:29)
Przez pięć lat z bazy w Buczyńcu można było korzystać za darmo

Przez pięć lat z bazy w Buczyńcu można było korzystać za darmo

Autor zdjęcia: Marek Murdzia

Za 1500 złotych rocznie powiat elbląski wydzierżawił bazę biwakową w Buczyńcu prywatnemu przedsiębiorcy. Władze powiatu starały się o to już w ubiegłym roku, jednak chętnych, by przejąć obiekt, nie było.
Bazę biwakową w Buczyńcu wydzierżawiono przedsiębiorcy z Pasłęka. Niestety, mimo wielu prób, nie udało nam się z nim skontaktować. Nie wiadomo więc, jakie zmiany czekają obiekt i turystów i czy nowy gospodarz wprowadzi opłaty za korzystanie z bezpłatnie dostępnego dotychczas obiektu.

Powiat starał się o wydzierżawienie bazy już w ubiegłym roku. Początkowo cena w przetargu wynosiła 6 tys. rocznie, potem obniżono ją do 4 tys. Jednak chętnych na gospodarowaniem obiektem położonym tuż przy Kanale Elbląskim wówczas nie znaleziono. Teraz bazę wydzierżawiono na 2 lata i jedenaście miesięcy za 1.500 złotych rocznie.
— Umowa z dzierżawcą już została zawarta, gospodarzem na obiekcie jest on od początku maja — mówi Jacek Augustynowicz, sekretarz powiatu elbląskiego.

Oprócz dzierżawy na nowego gospodarza przejdą inne opłaty.
— To koszty utrzymania bazy, lokalnego podatku od nieruchomości. Starostwo płaciło również za ochronę obiektu 3 tys. zł miesięcznie — mówi Augustynowicz.

Jak mówi sekretarz powiatu, nowy gospodarz musi zachować dotychczasowy profil obiektu, czyli turystyczny.

Bazę rekreacyjno-biwakową w Buczyńcu otwarto w maju 2010 r. na 150 urodziny Kanału Elbląskiego. Na jej budowę z kasy Unii Europejskiej popłynęło 1,2 mln zł, władze powiatu elbląskiego dołożyły pół miliona. Na trzyhektarowej działce powstało 41 miejsc pod namioty, parking dla 13 autobusów i 58 samochodów, boisko, plac zabaw, wiaty, kabiny WC.

Warunkiem otrzymania dotacji było darmowe udostępnienie obiektu turystom przez pięć lat. W lipcu ubiegłego roku upłynęła unijna blokada na pobieranie opłat i władze powiatu elbląskiego mogły bazę wydzierżawić, by nie ponosić kosztów jej utrzymania.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski