Elbląska biblioteka wśród najlepszych na świecie. Nagroda już czeka za oceanem

2016-07-22 16:00:00(ost. akt: 2016-07-22 13:40:24)
W spotkaniach dotyczących ekologii w Cyberiadzie wzięło udział 2,5 tys. dzieci

W spotkaniach dotyczących ekologii w Cyberiadzie wzięło udział 2,5 tys. dzieci

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Uczyli dzieci i młodzież, jak oszczędzać wodę i energię oraz dbać o pszczoły, dzięki którym mamy co jeść. Teraz pracownicy Cyberiady, czyli biblioteki przy ul. Hetmańskiej, zostali docenieni w światowym konkursie i zdobyli nagrodę.
Konkurs Public Library Innovation Award został zorganizowany po raz dziewiąty. Mogą w nim brać udział biblioteki publiczne z całego świata, które w swojej działalności wykorzystują nowe technologie, pokazując ich możliwości wśród lokalnej społeczności. Jego organizatorem jest znajdująca się w Stanach Zjednoczonych fundacja Electronic Information for Libraries.

Wśród zwycięzców tegorocznej edycji znalazła się Cyberiada, czyli biblioteka przy ul. Hetmańskiej w Elblągu.
— Cyberiada została otwarta we wrześniu 2015 r. po trwającym ponad 10 miesięcy remoncie — przypomina kierownik placówki Anna Kucharzyk. — Dzisiaj nasza filia jest nowoczesnym centrum multimedialnym wyposażonym w najnowsze technologie. Posiadamy m.in. tablicę multimedialną, okulary 3D, gry interaktywne, laptopy i tablety. Znajduje się tutaj także sala rozrywki z telewizorem i x-boxem. Z całego wyposażenia codziennie korzystają tak najmłodsi jak i nieco starsi użytkownicy — dodaje.

To właśnie dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w który po remoncie została wyposażona Cyberiada, jej pracownicy postanowili wziąć udział w zagranicznym konkursie. Od września 2015 r. uczyli młodych elblążan ekologii. Podczas spotkań, w których wzięło udział prawie dwa tysiące uczniów elbląskich przedszkoli i szkół, rozmawiano m.in o tym, jak dbać o środowisko naturalne, na przykład poprzez oszczędzanie energii i wody, recyklingu i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

— Prowadziliśmy także zbiórki na rzecz schroniska i działania przyjazne zwierzętom. Nasze spotkania dotyczyły też problemów globalnych, jak znaczenie ochrony pszczół ze względu na istotną rolę, jaką odgrywają one w produkcji żywności — mówi Anna Kucharzyk. — I tak na jednym z warsztatów uczniowie mieli okazję spróbować pyłku kwiatowego i obejrzeć z bliska świeczki zrobione z pszczelego wosku. W pracy wykorzystywaliśmy oczywiście nasze pomoce multimedialne, m.in tablicę, tablety czy okulary 3D, dzięki którym dzieci mogły odbyć wirtualną wędrówkę w świat pszczół.

Opisany projekt wraz z wynikami końcowymi został przesłany na stronę organizatora konkursu. Praca przyniosła spodziewane efekty. Po warsztatach 75 proc. uczestników deklarowało oszczędne użycie wody i energii, 32 proc. postanowiło zachęcić rodziny do prowadzenia recyklingu odpadów, a 89 proc. zużyte butelki czy płyty CD będzie odnosiła do schroniska dla zwierząt, które za takie fanty może kupić jedzenie, koce i szczepionki dla swoich czworonożnych podopiecznych.

— Po jednym z naszych lekcji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 postanowili wirtualnie zaadoptować po jednej pszczole każdy za pośrednictwem strony internetowej Greenpeace. Jesteśmy bardzo dumni z tych wyników — dodaje Agata Hajdukonis, która w imieniu pracowników Cyberiady odbierze w USA nagrodę w wysokości 1500 dolarów.

Biblioteka z Elbląga została nagrodzona w tym roku jako jedna z czterech na całym świecie, obok bibliotek z Kamerunu, Litwy i z Karaibów. Cyberiada jest także trzecią biblioteką z Polski, która otrzymała taką nagrodę.
— Grant w wysokości 1500 USD możemy przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze chcemy zainwestować w jakąś nową technologię, dodatkowy sprzęt multimedialny bądź ulepszenie tego, który już mamy — snuje plany Anna Kucharzyk.
Aleksandra Szymańska

Źródło: Dziennik Elbląski