Dwa mosty na Kumieli do odnowy. Prace powinny ruszyć jeszcze latem

2016-07-26 11:13:31(ost. akt: 2016-07-26 11:15:45)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Mosty przy al. Grunwaldzkiej i ul. Bema przejdą gruntowny remont. Oba nie spełniają norm nośności, mają uszkodzone dźwigary, przyczółki oraz płyty. Kierowcy, w związku z pracami, muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu.
Mosty są zdewastowane przede wszystkim przez wieloletnią eksploatację. Na kompleksowe prace przy ich przebudowie potrzeba prawie trzy miliony złotych. Miasto już wcześniej zleciło inwentaryzację usterek.
— Ekspertyzy wykazały, że mosty wymagają natychmiastowego remontu, a w zasadzie zburzenia i wykonania ich na nowo. Już dzisiaj powinno zostać wprowadzone ograniczenie nośności. Jeżeli nie przystąpimy do wymiany podpór, to za jakiś czas będziemy musieli zatrzymać tam przeprawę, ze względu na ich bardzo zły stan techniczny — mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
W ekspertyzie zalecono, by mosty przebudować w ciągu najbliższych pięciu lat. — Należy podnieść ich nośność do pięćdziesięciu ton. Konsekwencją zaniechania prac może być ich poważna awaria — dodaje wiceprezydent Nowak.

W planie finansowym miasta na lata 2016-2018 zapisano na to zadanie 2,9 mln zł, po milion zł na każdy rok. Urzędnicy będą się starali o dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej. Miasto już ogłosiło przetarg na prace związane z odbudową mostów przy ulicach Grunwaldzkiej i Bema. Projekt przewiduje wykonanie tylko takich robót, które stanowić będą poprawę stanu technicznego poszczególnych elementów konstrukcji mostu. Celem odnowy jest powstrzymanie postępującej degradacji obiektów. Umożliwi to również korzystanie z obiektów przez najbliższe 10-12 lat, do czasu ich generalnej przebudowy lub budowy nowych. Prace przewidują tu m.in. wymianę asfaltowej nawierzchni jezdni na obu mostach i przyległych dojazdach. Właśnie te roboty mogą być najbardziej uciążliwe dla kierowców.
— Prace prowadzone nawet przy zachowaniu ruchu kołowego i tak będą powodowały ograniczenia dla kierowców. Można było pomyśleć o tym remoncie w wakacje, wówczas samochodów w mieście jest mniej — dodaje Andrzej Grzymowicz, kierowca z wieloletnim stażem.

Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 5 sierpnia. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty w terminie, prace mogą się rozpocząć jeszcze w wakacje. Zakończenie przewidziane jest na koniec października tego roku
Aleksandra Szymańska


Źródło: Dziennik Elbląski