Superliga zamknięta na trzy lata! Wiemy już wszystko o lidze szczypiornistów

2016-08-01 10:25:07(ost. akt: 2016-08-01 10:29:05)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

To już pewne: od sezonu 2016/17 w zmaganiach zawodowej Superligi mężczyzn uczestniczyć będzie 14 zespołów. Rozgrywki wystartują 17 września, a już w czwartek (g. 18.30) Meble Wójcik Elbląg rozegrają sparing z Wybrzeżem.
Licencję na grę w premierowych rozgrywkach ligi zawodowej uzyskało 14 z 16 zgłaszających się klubów. Ostatecznie w zmaganiach zabraknie Śląska Wrocław oraz Spójni Gdynia. Wcześniej ze starań o angaż w Superlidze PGNiG wycofały się Warmia Traveland Olsztyn i Olimpia Piekary Śląskie. W skład ligowej czternastki weszło dziesięć najlepszych drużyn minionego sezonu: Vive Tauron Kielce, Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, MMTS Kwidzyn, Górnik Zabrze, KPR Legionovia Legionowo, Zagłębie Lubin, Chrobry Głogów, Gwardia Opole i Pogoń Szczecin. Do nich dołączyli beniaminkowie: Meble Wójcik Elbląg oraz Piotrkowianin Piotrków Tryb, a także PGE Stal Mielec (spadkowicz) i Wybrzeże Gdańsk, trzecia drużyna pierwszej grupy I ligi, które starały się o dziką kartę.

Liga zawodowa „zamknięta” będzie na trzy lata. W tym czasie żadna z drużyn nie spadnie do I ligi. Aby zostać akcjonariuszem Superligi PGNiG, drużyny musiały spełnić kryteria sportowe i finansowe. Jednym z warunków było przedstawienie budżetu w wysokości co najmniej 1,5 miliona złotych. Główny sponsor Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa zapewni wpływy na poziomie 18 milionów na przestrzeni trzech lat. Nieoficjalnie mówi się, że rocznie do 14 klubów trafi około trzech milionów zł. Pozostałe trzy miliony rocznego budżetu przeznaczone zostały na funkcjonowanie ligi. Dla wszystkich klubów przygotowana zostanie także spójna koncepcja marketingowa. Pierwszym meczem sezonu będzie starcie w Ergo Arenie Wybrzeże Gdańsk — Vive Tauron Kielce.

Jeśli chodzi o Meble Wójcik Elbląg, jedynego reprezentanta z Warmii i Mazur w tej lidze, to przygotowania do sezonu idą pełną parą. — Nadal będziemy się skupiać nad doskonaleniem siły i wytrzymałości, ale coraz więcej zajęć będzie odbywać się w hali — informuje dyrektor klubu Łukasz Kuliński. — Pracujemy nad rzutem, szybką kontrą i... poruszaniem się po boisku. Z dnia na dzień będziemy mocniej wchodzić na trening w hali.

W czwartek w hali widowiskowo-sportowej przy al. Grunwaldzkiej o godz. 18.30 Meble rozegrają pierwszy mecz kontrolny z Wybrzeżem Gdańsk, a kolejny 10 sierpnia ze Spójnią Gdynia.
— Potem w dniach 13-14 sierpnia weźmiemy udział w turnieju w Kwidzynie, gdzie oprócz tamtejszego MMTS grać będą jeszcze: Chrobry Głogów i Legionovia Legionowo — stwierdza Kuliński.
Jerzy Kuczyński


Źródło: Dziennik Elbląski