"Tak daleko, tak blisko"- w świecie rodzin dzieci autystycznych

2016-08-22 11:05:11(ost. akt: 2016-08-22 11:08:31)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Jesteśmy na półmetku spotkań z dobrym europejskim kinem dokumentalnym w klubie Mjazzga. W środę 24 sierpnia w ramach cyklu KineDok obejrzymy słowacki film zatytułowany "Tak daleko, tak blisko". Wstęp wolny.
W ramach zapoczątkowanego w kwietniu cyklu prezentacji najnowszych europejskich dokumentów KineDok mieliśmy już okazję obejrzeć i skomentować filmy na przeróżne tematy. Tym razem świat rodzin dzieci autystycznych przybliży nam obraz "Tak daleko, tak blisko". Gościem podczas projekcji, z którym porozmawiamy na tematy związane z treścią filmu, będzie Marta Krzywda - nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym.

Mjazzga, 24 sierpnia, godz
Tak daleko, tak blisko | Słowacja 2014 | 80' | reż.Jaro Vojtek | Wstęp wolny

Film ukazuje zwyczajne życie i codzienne problemy, z jakimi borykają się rodziny dzieci autystycznych. Pokazując relacje między dziećmi a rodzicami, reżyser próbuje w nowy sposób spojrzeć na schorzenie, jakim jest autyzm. Stara się obalić stereotypy związane z tą chorobą, pokazuje punkt widzenia rodziców, ale również miłość między osobami autystycznymi. Film nie opiera się na dialogach czy wyznaniach, pokazuje raczej konkretne, autentyczne sytuacje, które zestawione ze sobą tworzą zaangażowaną opowieść. Film realizowany był w ciągu siedmiu lat, w koprodukcji ze słowacką organizacją non-profit Andreas Autism Centre, która oferuje rodzinom dotkniętym autyzmem pomoc w diagnozowaniu i radzeniu sobie z chorobą.

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.

W ramach tego projektu w klubie Mjazzga nieodpłatnie dla publiczności będą pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzymy 13 europejskich filmów dokumentalnych z wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.


Źródło: Dziennik Elbląski