KineDok, spotkanie z reżyserem i koncert w jednym

2016-09-12 17:13:42(ost. akt: 2016-09-12 17:15:35)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

W środę 14 września w ramach spotkań z europejskim kinem dokumentalnym KineDok w klubie Mjazzga na projekcję filmu Ameryka przylatuje z Czech jego reżyser, Jan Foukal. Podczas spotkania opowie o pracy nad filmem, a po projekcji zagra również dla uczestników koncert. Wstęp wolny.
Spotkania w ramach KineDok nieustannie gromadzą miłośników dobrego kina i rozmów, zarówno o filmie jak i problemach w nim poruszanych. Tym razem w klubie Mjazzga spotkanie wyjątkowe. Reżyser zaplanowanej na środę projekcji Jan Foukal przylatuje z Czech do Polski na dwa spotkania autorskie. Informacje o pracy nad filmem, związanych z tym emocjach, wymaganiach, inspiracjach otrzymamy z pierwszej ręki, a ponieważ prócz działalności filmowej Foukal zajmuje się również muzyką - korzystając z wizyty w klubie muzycznym zagra mini koncert.

Krótko o filmie "Ameryka":
Bára, córka czeskich imigrantów zamieszkałych w Kanadzie, wraca do Czech aby poznać ojczyznę swoich rodziców. Honza to piosenkarz i gitarzysta z Pragi, który chciałby zamieszkać w Nowym Jorku i zostać kimś takim jak Bob Dylan. Dokument Jana Foukala to wypełniona marzeniami na jawie podróż dwójki bohaterów ku wolności, której tłem są lasy, wieczorne ogniska i bezkresne niebo. Sto lat po powstaniu pierwszych obozów trampingowych w czeskich lasach, Bára i Honza postanawiają dotrzeć do ich pierwotnych lokalizacji inscenizując własną ucieczkę do wyimaginowanej Ameryki – ucieczkę zainspirowaną czechosłowacką subkulturą trampingową, ruchem imitującym wyidealizowane życie na łonie przyrody na Dzikim Zachodzie. Podróż dwojga bohaterów staje się uniwersalną opowieścią o przyjaźni, muzyce i marzeniach o wolności. Idąc w ślady sięgającej czasów socjalistycznej Czechosłowacji tradycji „Ameryki na niby” bohaterowie docierają do miejsca, gdzie można czuć się wolnym.

"Ameryka", reż. Jan Foukal / Czech, czas 70', Mjazzga, środa 14 września godz. 20:00. Wstęp wolny

-----------

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
W ramach tego projektu w klubie Mjazzga nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzymy 15 europejskich filmów dokumentalnych z wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.


Źródło: Dziennik Elbląski