To będzie dziesiąty sezon Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

2016-09-13 12:06:49(ost. akt: 2016-09-13 12:24:36)

Autor zdjęcia: nadesłane/EOK

Elbląska Orkiestra Kameralna w sezonie artystycznym 2016/2017 będzie obchodziła dziesiąte urodziny. Na jubileusz przygotowała wyjątkowy program. Na początek mocny akcent, wspólny koncert z Trio Włodka Pawlika.
Koncert rozpoczynający dziesiąty sezon istnienia Elbląskiej Orkiestry Kameralnej odbędzie się 23 września (piątek) o godz. 19 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Kameraliści, pod dyrekcją Marka Mosia, wraz z Trio zagra m.in.: kompozycje Włodka Pawlika „Puls 11/8 na fortepian, flet, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną”, „II Koncert Fortepianowy”, a także „Concerto in D” Igora Strawińskiego.

Repertuar dziesiątego sezonu melomanom zostanie przedstawiony jako fuzja klasyki, jazzu i pogranicza muzyki poważnej.
— Jest on wypadkową, tego co dla elbląskich muzyków istotne, co ich określa i determinuje — informuje Elbląska Orkiestra Kameralna. — Podczas sezonu 2016/2017 kameraliści pragną dokonać podsumowania własnego dorobku, ukazać swoje umiejętności i artystyczną dojrzałość. Do współtworzenia programu zaprosili wyjątkowych artystów, z którymi mieli przyjemność wcześniej współpracować. To osobowości, wpływające na rozwój orkiestry, na jej brzmienie i profil muzyczny. EOK, podczas tego niecodziennego come-back’u, na scenie wystąpi, m.in. z: maestro Jerzym Maksymiukiem, Markiem Mosiem, Soyoung Yoon, Jakubem Jakowiczem, Janem Staniendą, Motion Trio i szczególnie ważnym dla EOK liderem grupy Januszem Wojtarowiczem.

To jednak nie wszystko. EOK pragnie zmierzyć się także z nowymi wyzwaniami i współpracą z, takimi artystami jak: Anna Tsybuleva, Alina Mleczko, Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Tomasz Tomaszewski, Atom String Quartet, Włodek Pawlik Trio, Mihail Agafita, Jakub Chrenowicz, Krzysztof Herdzin, Alexander Humala.

Jubileuszowy sezon artystyczny dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej to także czas realizacji wielu projektów. Orkiestra znalazła się w nielicznym gronie beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie swych przedsięwzięć w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa”. EOK zgłosiła tam dwa projekty. Pierwszy, zakłada kooperację Orkiestry z Pannon Filharmonikusok z Węgier, drugi współpracę z LEPL Tbilisi State Chamber Orchestra z Gruzji. Orkiestra kontynuować będzie także projekt ,,Promocja polskiej kultury za granicą. Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia” (2016), który zakłada współpracę z Estonian Philharmonic Chamber Choir. Kameraliści do końca grudnia br. prowadzić będą działania w ramach „Kultury Dostępnej” - „Muzyka dla ucha malucha”, czyli cykl koncertów o charakterze interdyscyplinarnym, adresowanych do najmłodszych odbiorców. Od nowego sezonu EOK realizować będzie program „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, który ma na celu zainteresowanie maturzystów muzyką klasyczną, a także „Artysta – Rezydent”, promujący polskich artystów.

Dziesięciolecie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest czasem podsumowań, ale także tworzenia planów na przyszłość. Jak widać, elbląscy kameraliści nie zamierzają osiąść na laurach. Z tą samą świeżością i energią pragną nadal rozwijać się artystycznie, instytucjonalnie i docierać do nowych słuchaczy.

[gallery=4]89430 [/gallery]