Obradowali elbląscy radni. Tak relacjonowaliśmy sesję na żywo

2016-09-15 12:00:00(ost. akt: 2016-09-15 17:12:36)
Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W czwartek w południe rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Zapraszamy do naszej relacji na żywo.
 • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 17:00

 • 15 wrz 2016 16:34
  Kolejna sesja odbędzie się 27 października. Dziękujemy za śledzenie naszych obrad.
 • 15 wrz 2016 16:17
  - problem oszustw na wnuczka - w tę akcję włożono dużo pracy, został nawet wyemitowany w elbląskich mediach film-spot ostrzegający seniorów przed oszustami, na wnuczka, a także na policjanta,
  - koperta życia: mam nadzieję, że uda się nam jak najszybciej podjąć te działania
  - szczepienia przeciw pneumokokom: jeśli szczepionka wejdzie to kalendarza szczepień obowiązkowych, to będzie dobry sygnał, jeśli nie, to zastanowimy się, czy w przyszłorocznym budżecie miasta nie zabukować odpowiedniej kwoty na takie szczepionki.
  - sala gimnastyczna na Zatorzu: zleciliśmy opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego do 12 września. Zapoznaliśmy się z nim i ten program pozwoli nam teraz rozpisać przetarg na roboty budowlane, zobaczymy, jakie oferty wpłyną i wtedy zadecydujemy, co będziemy z tym robić dalej.
 • 15 wrz 2016 16:09
  Przechodzimy do kolejnego punktu sesji - odpowiedzi prezydenta na zapytania i interpelacje radnych
  - bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu nr 34: znam tę lokalizację, tam nie ma bezpośredniego wyjścia na jezdnię, ale przyjrzymy się sprawie
  - bicie rekordu resuscytacji: nie mam informacji od organizatorów, jaki jest przebieg akcji,
  - zielone torowisko w u;. 12 Lutego - dokumentacja jest przygotowana, myślę, że przyjrzymy się tej sprawie, bo nie wszędzie można wprowadzać zielone torowiska
  - objęcie opieką osób zasłużonych: co kwartał spotykam się ze wszystkimi kombatantami, propozycje i uwagi od tego środowiska na dziś są realizowane, ale rozważymy propozycje radnej Koseckiej
  - gabinety stomatologiczne w szkołach - z ministerstwa dostaliśmy ponad 160 tys. zł na ten cel, ale nie ma chętnych stomatologów, którzy za stawki zaproponowane w NFZ chcieliby prowadzić takie gabinety w szkołach.
 • 15 wrz 2016 15:55
  Niejednogłośnie elbląscy radni dali za to zielone światło mieszkańcom miasta, co do możliwości ich wystąpień na sesjach. Za przyjęciem rezolucji było 14 radnych. Przeciw - jeden. Czterech wstrzymało się od głosu, a dwie osoby nie głosowały.
  - Po kilku latach starań grupy ludzi doczekaliśmy się w końcu możliwości wystąpień. Niech takie wystąpienia będą przez radnych traktowana jako głos opiniotwórczy - mówi Kazimierz Falkiewicz z grupy Wolny Elbląg.
 • 15 wrz 2016 15:52
  Radni wyrazili także zgodę na o powiększenie Elbląskiej Podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 13 ha. Na części z nich, na ul. Mazurskiej, chce się rozbudowywać firma Meble Wójcik, która planuje tu budowę nowoczesnej i innowacyjnej hali produkcji mebli według najnowszych standardów budowlanych wraz z infrastrukturą techniczną, niezbędną przy tego typu produkcji, łącznie z ekologiczną spalarnią odpadów poprodukcyjnych. Za przyjęciem tej uchwały było 20 radnych.
 • 15 wrz 2016 15:50
  Radni zadecydowali o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowi Elbląskiemu zadania dot. przebudowy drogi powiatowej na odcinku Kamiennik Wielki-droga wojewódzka 509, która na tym odcinku leży w granicach Gminy Milejewo.
  Inwestycja polega na wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej oraz pobocza z uwagi na to, że w chwili obecnej stan techniczny drogi nie pozwala na jej prawidłową oraz bezpieczną eksploatację.
  Gmina Miasto Elbląg przekaże na ten cel Powiatowi Elbląskiemu środki w wysokości 90 000 zł w formie dotacji celowej.
  Realizacja inwestycji zagwarantuje poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich użytkowników drogi, upłynni i zharmonizuje ruch. Po wykonaniu przebudowy drogi czas podróży z Elbląga do miejscowości położonych na terenie Gminy Milejewo i Młynary ulegnie skróceniu. Inwestycja poprawi ponadto dostępność komunikacyjną, w szczególności lokalnych ośrodków gospodarczych, instytucji publicznych oraz
  obszarów wiejskich.
  W związku z tym, że z przedmiotowej drogi powiatowej korzystają zarówno mieszkańcy miasta Elbląg, jak i
  Powiatu Elbląskiego, inwestycja przyczyni się także do podniesienia jakości życia oraz usprawnienia systemu
  komunikacyjnego w obydwu jednostkach samorządu terytorialnego.
 • 15 wrz 2016 15:00
  Po przerwie wracamy do obrad. Radni wysłuchują sprawozdania z informacji o kształtowaniu się się Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasto Elbląg na lata 2016-2029 za I półrocze 2016 roku, a także wykonania budżetu Miasta Elbląg za I półrocze 2016 roku.
 • 15 wrz 2016 14:07
  Po prawie godzinie debaty, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak, ogłasza przerwę w obradach.
 • 15 wrz 2016 13:50
  Radni już od dłuższego czasu prowadzą dyskusję ws. nieudzielenia absolutorium dla prezydenta Wróblewskiego, które zostało przegłosowane na sesji w czerwcu.
  Marek Pruszak: na konferencji prasowej prezydent podał zmanipulowane informacje, nie udzielając absolutorium prezydentowi nie chodziło nam o zwołanie referendum, lecz pokazanie prezydentowi żółtej kartki za błędy administracyjne.
  Witold Wróblewski, prezydent Elbląga:
  - Pan przewodniczący Pruszak nie zapoznał się z uchwałą RIO, która wskazała, że rezolucja ws. absolutorium została przez radnych przyjęta z naruszeniem prawa. Nie mówmy tu o dawaniu żółtych, zielonych, czy czerwonych kartek, bo RIO wypowiedziała się na ten temat stanowczo. Przed sesją spotykałem się ze wszystkimi klubami, klubowi PiS też to proponowałem, ale uzyskałem od Państwa odpowiedzieć, że jeśli klub PiS znajdzie taką potrzebę, to się ze mną spotka.
  - Wiceprezydent Janusz Nowak: Chodzi o to, że rada nie rozstrzygnęła ws. absolutorium dla prezydenta, bo uchwała nie znalazła większości w Radzie. Więc nie mówmy, ze prezydent nie otrzymał absolutorium, bo to stwierdzenie błędne.
 • 15 wrz 2016 13:31
  Jolanta Lisewska (PiS)
  - proszę o ustawienie wiat lub choćby ławek na przystankach, m.in na ul. Piłsudskiego

  Jolanta Janowska (PiS)
  - kierowcy szczególnie autobusów rozmawiają przez telefon komórkowy, odczuwają to pasażerowie, którzy potykają się lub przewracają się w autobusach podczas gwałtownego hamowania, bo kierowcy są zdekoncentrowani.

  Marek Pruszak (PiS):
  - czy hala przy Gimnazjum nr 7 powstanie? Przypominam, że to projekt z budżetu obywatelskiego, co z przetargiem na wyłonienie wykonawcy robót?
 • 15 wrz 2016 13:31
  Antoni Czyżyk (PO):
  - podświetlane mapy, czy tzw. kocie oczka to pulsacyjne światełka, które na drodze rozjaśniają miejsca, w których zmotoryzowani muszą wzmóc czujność. W takie rozwiązania techniczne wyposażone są nowo powstające przejścia dla pieszych w innych miastach. Może warto pomyśleć o podobnych w Elblągu.
  - proszę o zagospodarowanie w budżecie na rok 2017 środków na modernizację małej architektury na elbląskich osiedlach (kosze na śmieci, ławki).

  Paweł Fedorczyk (PiS):
  - wnioskuję o próbę zastanowienia się jak miasto z policją mogłoby zorganizować akcję informacyjno - prewencyjną dot. przypadków w naszym mieście, gdzie wykorzystywana jest naiwność osób starszych i naciąganie ich np. metodami na wnuczka.

  Halina Sałata (PiS):
  - Ponownie proszę o wprowadzenie rozwiązania tzw. koperty życia. To słuszne rozwiązanie w przypadku ludzi starszych i samotnych, ostatnio wprowadzono je w Olsztynie,
  - proszę o wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla dzieci przeciwko pneumokokom.
 • 15 wrz 2016 12:54
  Przechodzimy do kolejnego punktu sesji. Swoje interpelacje i wnioski składają elbląscy radni:

  Hanna Lewandowska (PiS):
  - proszę o poprawę bezpieczeństwa dzieci z przedszkola dzieci nr 34 na ul. Grunwaldzkiej. Nie posiada ono żadnego terenu oddzielającego obiekt od chodnika i ruchliwej ulicy. Warto zamontować tam balustradę odgradzającą ten teren od ulicy.

  Robert Turlej (PO):
  - w tym roku 17 października odbędzie się bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach
  Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Zwracam się z prośbą o włączenie się naszego miasta w to wydarzenie.
  - planowana jest budowa nowych torowisk w ul. Grota-Roweckiego i 12 Lutego, proponuję, by zrobić tu tzw. zielone torowiska, zamiast wysypywać żwir i kamienie zasiać tam trawę. Poprawi to estetykę miasta

  Maria Kosecka (radna niezrzeszona)
  - proszę o objęcie specjalną opieką osób zasłużonych dla miasta (m.in. kombatantów), proponuję przeprowadzić identyfikację takich osób, zbudować bazę i zaproponować im przywileje,
  - proszę o przedstawienie informacji, czy gabinety stomatologiczne wrócą do szkół w Elblągu

  Paweł Kowszyński (PiS)
  - portal "Elbląg konsultuje" od powstania do dzisiaj nadal jest w wersji testowej, co więcej trudny do znalezienia, tak na stronach urzędu miejskiego, jak i w wyszukiwarkach. Proszę o przebudowę obecnej strony lub zbudowanie jej na nowo.

 • 15 wrz 2016 12:31
  Zgodnie z porządkiem obrad, prezydent Witold Wróblewski składa sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami:
  - 24 czerwca wziąłem udział w święcie Batalionu Remontowego w Elblągu, a także w obchodach zakonczenia roku szkolnego 2015/2016
  - w ostatni weekend czerwca obchodziliśmy też Dni Elbląga, z VIII biegiem Piekarczyka
  - 28 czerwca uczestniczyłem w przekazaniu WOPR-oi łodzi patrolowej przekazanej przez wojewodę Artura Chojeckiego
  - w lipcu rozpoczęły się prace zw. z przebudową ul. Konopnickiej i budowy nowego ronda.
  - 21 pożegnaliśmy wieloletniego dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie Bogdana Kalińskiego, który przeszedł na emeryturę.
  - 22 lipca podpisałem porozumienie w sprawie ZIT - bis. Dzięki temu do Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego na nowe inwestycje trafi prawie 40 mln euro.
  - 27 lipca oglądałem postęp prac przy budowie nowej siedziby sądu, który powstaje przy ul. Płk. Dąbka.
  - 27 lipca przedstawiłem plany na przebudowę budynku szatniowo-sanitarnego przy Agrykola 8, dostaliśmy dofinansowanie na prace, w tej chwili trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tych robót.
  - z początkiem sierpnia ruszyły prace na ul. Daszyńskiego, które dotyczyły mi.n. poszerzenia tej ulicy oraz położenie nowej nawierzchni bitumicznej na tej ulicy.
  - 25 sierpnia podpisałem z firmą Skanska umowę na odnowę w Elblągu dróg, w ramach tzw. weekendowych remontów. W ubiegłym tygodniu skończył się już remont odcinka jezdni na ul. Płk. Dąbka, kolejne będą się odbywały według ustalonego harmonogramu.
  - złożyłem także wniosek o dofinansowanie na budowę trakcji tramwajowej w ul. Grota-Roweckiego do ul. 12 Lutego w ramach tzw. Zit-ów (bis). Staramy się o dofinansowanie w kwocie ponad 9 mln zł, całość zadania ma kosztować ok. 13 mln zł.
  - maleje zadłużenie miasta, kwota długu wynosi w tej chwili niespełna 336 mln zł. Dług obniżył się do bezpiecznego przed zmianą wskaźników - na półrocze wynosi on trochę ponad 58 procent.
  - dziś złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na projekt przebudowy ul. Płk. Dąbka od al. Piłsudskiego do ul. Królewieckiej. Koszt całkowity prac wynosić ma ok. 2,5 mln zł, połowa tych pieniędzy mogłaby pochodzić z dofinansowania, z tzw. "schetynówek".
 • 15 wrz 2016 12:07
  Radni i zaproszeni na sesję goście maja okazję obejrzeć na sali sesyjnej wyeksponowaną, przedwojenną flagę Polski, która wisiała przed polskim Konsulatem w Stavanger od 1932 roku. Została przekazana na ręce Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego przez Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger podczas Elbląskiego Święta Chleba.
  - Flaga przed konsulatem wisiała do wybuchu II wojny światowej, kiedy to ówczesny konsul ukrył ją przed nazistami. Przez wiele lat była przechowywana w jego rodzinie. Kilka lat temu synowa pana konsula przekazała ją Towarzystwu Polsko-Norweskiemu. Ze względu na współpracę Elbląga i Stavanger, która trwa od 1981 roku postanowiliśmy podarować ją miastu Elbląg - mówi Ryszard Kalinowski, elblążanin, od 32 lat mieszkaniec norweskiego Stavanger.
  Zanim flaga zajmie należne jej miejsce, najpierw zostanie poddana konserwacji.
  - Po konserwacji planujemy wyeksponować flagę w specjalnej gablocie w Urzędzie Miejskim tak, by mogli ją oglądać wszyscy elblążanie - dodaje prezydent Wróblewski.

 • 15 wrz 2016 12:01
  Witamy na obradach XVIII sesji Rady Miejskiej w Elblągu. Podczas dzisiejszych obrad radni zagłosują nad 22 uchwałami. Jedną z najważniejszych będzie ta o powiększeniu Elbląskiej Podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 13 ha. Na części z nich, na ul. Mazurskiej, chce się rozbudowywać firma Meble Wójcik, która planuje tu budowę nowoczesnej i innowacyjnej hali produkcji mebli według najnowszych standardów budowlanych wraz z infrastrukturą techniczną, niezbędną przy tego typu produkcji, łącznie z ekologiczną spalarnią odpadów poprodukcyjnych. Hala produkcyjna miałaby zostać wyposażona w nowoczesny park maszynowy, a pracę znalazłyby co najmniej 84 osoby. Dodatkowo inwestor zadeklarował współpracę z lokalnymi zakładami produkcyjno-usługowymi, co może przyczynić się do zwiększenia ich produkcji własnej.
  Radni zagłosują także nad zmianami w statucie miasta. Zakładają one m.in. wprowadzenia do statutu zapisu o tzw. wystąpieniach mieszkańców, czyli nowej możliwości dla elblążan, którzy mogliby zabierać głos podczas obrad rady miasta. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, od najbliższej sesji mieszkańcy będą mieli swoje 3 minuty na wystąpienie podczas obrad. Wcześniej jednak będą musieli spełnić szereg wymagań. I tak przynajmniej na pięć dni przed sesją osoba, która będzie chciała zabrać głos, będzie się musiała zwrócić w tej sprawie do przewodniczącego rady z pismem, w którym zawrze m.in. tematykę wystąpienia ze wskazaniem punktu obrad sesji, którego wystąpienie dotyczy.