Dożynki gminne w Markusach. Krzewsk z najładniejszym wieńcem dożynkowym

2016-09-20 12:32:15(ost. akt: 2016-09-20 12:39:05)
Zespół Pieśni i Tańca "Szuwary" z Markus

Zespół Pieśni i Tańca "Szuwary" z Markus

Autor zdjęcia: Kamila Marta Koszykowska

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc dożynek, podczas których rolnicy dziękują za ukończenie żniw i prac polowych. W minioną sobotę (17.09) gminne dożynki odbyły się m.in. na stadionie w Markusach.
Uroczystości w Markusach rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Gminy na miejscowe boisko. Tutaj na początek odbyła się polowa msza święta. Następnie, zgodnie z tradycją, starościna Arleta Rogala z Krzewska i starosta Zenon Metrycki z Nowego Dolna przekazali wójt Dorocie Wasik bochen chleba upieczonych ze zbóż zebranych tego lata.

W dalszej części uroczystości przyszedł czas na występy artystyczne. Dla uczestników dożynek wystąpiły Zespół Pieśni i Tańca Szuwary, Szuwarki ze Szkoły Podstawowej w Zwierznie, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żurawcu, młodzież z Gimnazjum w Stankowie oraz odbył się przegląd młodych talentów. Gwiazdą wieczoru był zespół Truso z Komorowa Żuławskiego, a później zabawa przy muzyce mechanicznej.

Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężył ten z Krzewska, a kolejne miejsca zajęły wieńce z Markus i Zwierzna.