Światowy Dzień Orderu Uśmiechu w „Słoneczku”

2016-09-23 11:28:07(ost. akt: 2016-09-23 11:35:22)

Autor zdjęcia: SP nr 8 w Elblągu

W środę 21 września świetlica „Słoneczko”, działająca przy Szkole Podstawowej nr 8, świętowała Światowy Dzień Orderu Uśmiechu.

Inicjatywa powstania Orderu zrodziła się w 1968 w redakcji „Kuriera Polskiego”. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci „Jacek i Agatka”, gdzie pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać jakieś odznaczenie od dzieci. Dziennikarze uznali, że to może być inicjatywa samych dzieci, żeby nagradzać dobrą pracę dorosłych, więc ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Spośród prac wyłoniono zwycięski projekt, który stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz – Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. W takiej formie order funkcjonuje do dzisiejszego dnia.

Podczas dzisiejszego świętowania dzieci na świetlicy przywitała piosenka „Radość”, którą następnie wspólnie odśpiewały z wychowawczyniami. Wychowankowie próbowali odgadnąć, jakie święto może się skrywać za tak wesołą piosenką. Po kilku próbach udało im się udzielić właściwej odpowiedzi. Następnie uczniowie wysłuchali historii powstania Orderu oraz okoliczności w jakich jest on nadawany. Wychowawczyni podkreśliła wyjątkowość tego święta, ponieważ jest to jedyne odznaczenie nadawane dorosłym przez dzieci.
Na zakończenie każde dziecko wykonało Order, który miało wręczyć wybranemu przez siebie dorosłemu.

Marzena Skonieczna

Źródło: Artykuł internauty