KineDok w Mjazzdze - trzy dokumenty jednego wieczora

2016-09-27 11:45:14(ost. akt: 2016-09-27 11:47:11)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

W środę 28 września w Mjazzdze kolejne spotkanie w cyklu pokazów europejskiego kina dokumentalnego KineDok. Zobaczymy krótsze filmy - "Dobrze mi z Tobą", "Matki i córki" oraz "Nowy świat". Wstęp wolny.
Cykliczne spotkania z zainicjowanym w Polsce przez Krakowską Fundację Filmową programem pokazów nowego dokumentalnego kina europejskiego trafiły już na miejsce stałej pozycji w grafiku wydarzeń kulturalnych miłośników dobrego dokumentu. Sprzyja temu otwarta forma spotkań, podczas których jest okazja nie tylko na uczestnictwo w projekcji, ale również na ciekawą dyskusję o filmie lub problemach, które porusza z zaproszonymi gośćmi. Na poprzednim spotkaniu gościem elbląskiego KineDoku był czeski reżyser i zarazem główna postać filmu, Jan Foukal. Tym razem spotkamy się z panią Elżbietą Zaradkiewicz, kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowych Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu, która odwiedzi nas w związku z tematem filmu "Dobrze mi z Tobą" poruszającym problematykę niepełnosprawności intelektualnej.

DOBRZE MI Z TOBĄ ( Chorwacja 2015, 43', reż. Eva Kraljević)
Eva i Mia są siostrami. Mia urodziła się z zespołem Downa. Jest radosną, otwartą dziewczyną, która nie przejmuje się zbytnio modą i kocha ludzi. Eva przez dziewięć lat filmowała siebie i siostrę, by pokazać marzenia Mii, jej podejście do życia, poczucie humoru i zdolność do odnajdywania radości w pozornie błahych sprawach i sytuacjach. Film jest dla reżyserki rodzajem terapii, która ma na celu pomóc jej lepiej zrozumieć relację łączącą ją z siostrą. W wyniku wieloletniej pracy powstał portret dwóch młodych kobiet ukazujący szczęście, lęk i pragnienie przezwyciężenia drobnomieszczańskich konwenansów ograniczających siostrzaną miłość.

MATKI I CÓRKI, NOWY ŚWIAT (Słowacja 2015, 26+29', reż. Ivana Hucíková, Tereza Michalová)
W małej słowackiej wiosce mieszka rodzina złożona wyłącznie z kobiet: trzech dorosłych i dziewczynki. Kręte ścieżki losu sprawiły, że na pewnym etapie życia każda z nich została sama.
Film pokazuje codzienne życie matek i córek, które doskonale się znają i kochają, ale też do pewnego stopnia nienawidzą. Zarówno ich indywidualne cechy, jak i historie życiowe są do siebie bardzo podobne, co nasuwa pytanie – w jakim stopniu nasz los dziedziczymy po rodzicach?

Druga historia opowiada o samotnej kobiecie żyjącej w opuszczonym domu, zmagającej się z zaburzeniem osobowości. Anna stopniowo traci swój dobytek i nadzieję na powrót do normalnego życia. Jedynymi osobami łączącymi ją ze światem zewnętrznym jest dawny przyjaciel Laco oraz kuzynka. Jednak czy ich troska o Annę jest szczera?

Mjazzga, środa 28 września godz. 20:00, wstęp wolny.

Źródło: Dziennik Elbląski