70-lecie "gastronomika". Zobacz archiwalne zdjęcia z życia szkoły!

2016-09-28 19:01:56(ost. akt: 2016-09-28 20:17:04)

Autor zdjęcia: z archiwum Zespołu Szkół Gastronomicznych w Elblągu

Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym i Gimnazjum Krawieckie — to pierwsza nazwa szkoły przy ul. Królewieckiej, która dzisiaj funkcjonuje jako Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu. Już 7 października odbędą się obchody 70-lecia szkoły.
Szkoła przy ul. Królewieckiej rozpoczęła nauczanie 1 września 1946 r. Przez 70 lat placówka doświadczyła wielu przełomowych wydarzeń. Co warto podkreślić, w tym czasie miała zaledwie czterech dyrektorów.
— Najtrudniejszy czas nastał zaraz po wojnie. Ówczesnej pani dyrektor przyszło zbudować szkołę zawodową praktycznie na zgliszczach miasta, która od razu musiała mieć odniesienie do tego, co się dzieje na rynku pracy. Początkowo była to szkoła głównie dla dziewcząt, które nabywały umiejętności m.in. w zakresie kroju i szycia oraz sporządzania potraw — opowiada Maria Dobosz, która jest dyrektorem „gastronomika” od 2002 r.

Swój rozkwit szkoła przeżywała w latach 70. XX wieku. W kraju szalał wyż demograficzny, miejsc pracy nie brakowało, a Elbląg w tym czasie był ośrodkiem branży odzieżowej, intensywnie rozwijały się także zakłady gastronomiczne.
— Załamanie przyszło po 1989 r. wraz z przełomem politycznym i społeczno-gospodarczym. W Polsce, jak grzyby po deszczu, zaczęły rosnąć zakłady prywatne i kształcenie trzeba było dostosować do nowych zasad panujących na wolnym rynku pracy. Branża odzieżowa zaczęła podupadać, za to odrodziła się gastronomia, o której zaczęto wręcz mówić jak o sztuce kulinarnej — dodaje pani dyrektor.

Przełomowy był również 2007 r. To wtedy zapadła decyzja o modernizacji bazy kształcenia zawodowego turystycznego i gastronomiczno-hotelarskiego. A zadaniem dyrekcji była realizacja od 2010 r. projektu rozbudowy i unowocześniania bazy kształcenia zawodowego. W 2015 r. do ZSG trafili także uczniowie Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich.

Szkoła bardzo uroczyście będzie obchodziła swój jubileusz 70-lecia. Uroczystości odbędą się 7 października (piątek). Na początek odbędzie się msza święta w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola (godz. 9). Część oficjalna jubileuszu zaplanowana została w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w dużej sali Kina Światowid. W trakcie gali nastąpią okolicznościowe wystąpienia i zostaną złożone życzenia. O godz. 13.30 goście udadzą się do szkoły na poczęstunek i spotkania w gronie dawnych kolegów i nauczycieli. A o godz. 19.30 w Hotelu Elbląg rozpocznie się wielki bal absolwentów i pracowników ZSG.
— Na naszym jubileuszu pojawi się ponad 200 gości, wśród których będzie m.in. Anna Szyszka, była wojewoda warmińsko-mazurska, absolwentka naszej szkoły. Myślę, że ten jubileusz będzie spotkaniem wielu pokoleń i dostarczy nam ogromnych wzruszeń, ale i radości — mówi Maria Dobosz.
as