Studenci wracają po wakacjach na uczelnie

2016-09-29 19:26:19(ost. akt: 2016-09-29 18:22:56)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu zakończyły się w czwartek (29 września) wakacje. Ten rok akademicki ma być dla uczelni przełomowy. PWSZ uruchomiła studia magisterskie oraz wysyła swoich żaków na płatne praktyki pilotażowe.

Niż demograficzny nie zachwiał rekrutacją na elbląskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Jak podkreśla Zbigniew Walczyk, rektor uczelni, w stosunku do około 2,8 tysięcy żaków, którzy w ubiegłym roku wrócili w mury uczelni, rok akademicki 2016/2017 pod względem liczby studentów został zachowany praktycznie na tym samym poziomie.
— To nasz sukces. PWSZ w Elblągu to atrakcyjna uczelnia dla młodzieży, która gwarantuje dobry zawód i pracę. Zapewniamy naszym studentom dobre wykształcenie i rozwój kariery w skali większej niż region, bo mamy od kilku lat mamy dobrą współpracę z uczelniami z zagranicy — mówi rektor.

Jak dodaje, sukcesem uczelni było także zainicjowanie projektu „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych”. Dzięki niemu około 7 tysięcy studentów takich uczelni z całego kraju weźmie udział w dobrze płatnych, pilotażowych praktykach zawodowych. Praktyki w ciągu sześciu miesięcy pozwolą żakom lepiej i efektywniej przygotować się do wdrożenia na rynku pracy. Ich zaletą będzie także comiesięczne stypendium studenckie w wysokości 2 tys. zł. Szansę na takie staże ma 400 żaków elbląskiej PWSZ.

Elbląska uczelnia prowadzi także praktyki zawodowe kursowe. W tym zakresie PWSZ współpracuje już z ponad 600 przedsiębiorcami i instytucjami i dysponuje łącznie 934 miejscami odbywania takich praktyk. Nowością jest uruchomienie od października 2016 r. dwuletnich pedagogicznych studiów magisterskich na kierunkach wczesna edukacja, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z arteterapią.

PWSZ od 1998 roku wykształciła dokładnie 8078 absolwentów różnych kierunków. Obecnie trwają także prace nad wprowadzeniem do uczelni V poziomu kształcenia. PWSZ zamierza powołać także laboratorium dronów, robotyki i mechatroniki, wzornictwa i wyposażenia wnętrz, aktywności artystycznej, prowadzi także duży program naukowy dotyczący oczyszczania i zagospodarowania Zalewu Wiślanego.

Już w piątek (30 września) rok akademicki zainauguruje Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku władze uczelni rozpoczęły starania o uruchomienie w Elblągu kierunku, na którym będą mogli kształcić się przyszli lekarze. Uczelnia złożyła już do ministerstwa wniosek o jego uruchomienie i teraz oczekuje na decyzję w tej sprawie. W ubiegłym roku uzyskała także działkę od miasta na ul. Lotniczej, na której ma stanąć Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznych. To tam przyszli studenci będą pobierali praktyczne nauki.
as

• O rozpoczęciu roku akademickiego przeczytasz również w piątkowym wydaniu Dziennika ElbląskiegoŹródło: Dziennik Elbląski