Elbląska Orkiestra Kameralna będzie promowała polską muzykę w Estonii

2016-10-12 09:00:22(ost. akt: 2016-10-13 10:27:44)

Autor zdjęcia: nadesłane/Elbląska Orkiestra Kameralna

Elbląska Orkiestra Kameralna będzie koncertowała na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT, odbywającym się w Tallinie i Tartu. 21 i 22 października kameraliści zaprezentują się wraz z kompozytorką i sopranistką Agatą Zubel oraz jedną z najbardziej utalentowanych estońskich pianistek, Kadri-Ann Sumerą, a także Chórem Kameralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Moś.
— Koncerty są wynikiem realizacji przez Elbląską Orkiestrę Kameralną projektu, który zakłada popularyzację polskiej muzyki współczesnej i jej twórców poza granicami naszego kraju — informuje Joanna Buzderewicz z EOK. — Do współpracy zaprosiliśmy Agatę Zubel, zaliczaną do grona najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie. Podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT będzie można usłyszeć jej kompozycję „Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu”, inspirowaną wierszami Tadeusza Dąbrowskiego, poety urodzonego w Elblągu. W repertuarze znajdzie się także „Litania do św. Klemensa” Pawła Łukaszewskiego oraz „Naninana“ Aleksandra Nowaka. Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej prawykonają utwór estońskiej kompozytorki Liisy Hirsch pt. „Wings”. Nie zabraknie kompozycji jednej z najciekawszych postaci muzyki współczesnej, Enno Poppe.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej AFEKT już od 15 lat odbywa się na południu Estonii w Tartu, a od kilku lat ma również swoją edycję w stolicy, w Tallinie. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili uznanych wykonawców i twórców muzyki współczesnej m.in. Georga Friedrlicha Haasa, Klangforum Wien, Ensemble Adapter czy Agatę Zubel. Ideą festiwalu jest ukazanie publiczności aktualnej, współczesnej sceny muzycznej Europy.

21 października EOK wystąpi w kościele św. Jana Tartu (godz. 19), a dzień później w Kościele Metodystów w Tallinie (godz. 19).
Projekt „Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja polskiej kultury za granicą 2016 - PROMESA "


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. meloman #2086796 | 91.228.*.* 12 paź 2016 11:54

    Czy orkiestra mogłaby opublikować listę sponsorów i darczyńców oraz kwoty od 2012 do 2015 roku?

    odpowiedz na ten komentarz