Na ratunek zabytkom Warmii

2016-10-15 10:00:00(ost. akt: 2016-10-14 10:57:54)
Agnieszka Jarzębska zaprasza na wtorkowy wernisaż w Światowidzie

Agnieszka Jarzębska zaprasza na wtorkowy wernisaż w Światowidzie

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Chcą ratować przed zniszczeniem zabytki Warmii. Cześć z nich zostanie zdigitalizowanych, a efekty tych prac udostępnione w internecie. Autorzy projektu „Warmio, quo vadis?” zapraszają na wystawę, której wernisaż odbędzie się we wtorek.
Wernisaż wystawy „Warmio, quo vadis?” odbędzie się w najbliższy wtorek. W Centrum Spotkań Europejskich Światowid przy pl. Jagiellończyka (początek o godz. 17) zaprezentowane zostaną efekty pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej, które odbyły się w Godkach koło Jankowa. Wcześniej o historii i dziedzictwie kulturowym Warmii opowie Andrzej Rzempołuch z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawa, którą będzie można oglądać do 21 listopada, to część większych działań pracowników Światowida, realizowanych pod tytułem projektu „Warmio, quo vadis?”. W trakcie jego realizacji m.in. wybrane zabytki wsi warmińskiej, najciekawsze, najważniejsze i najbardziej zagrożone, zostaną udokumentowane poprzez skaning 3D.

W planach jest digitalizacja jednego z kościołów pielgrzymkowych, folwarku (złożonego z domu mieszkalnego i budynków gospodarczych) lub dwóch wiejskich domów mieszkalnych oraz dziesięciu kapliczek. Materiały ze skaningu zostaną opracowane, także pod kątem naukowym, a następnie przekazane właścicielom i opiekunom obiektów oraz instytucjom zajmującym się ochroną i konserwacją zabytków, a także muzeom. W uproszczonej formie, wizualizacji 3D, zostaną udostępnione także przez internet - poprzez stronę Regionalnej Pracowni Digitalizacji www.cyfrowewm.pl.

Jak przekonują autorzy projektu, na Warmii zachowało się wiele dzieł sztuki z minionych epok, przede wszystkim sztuki sakralnej.
— Sam pejzaż warmiński aż prosi się o to, by go kontemplować i uwieczniać, ale przede wszystkim, aby go doceniać, troszczyć się o niego i chronić — mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu.
Planowane jest również przygotowanie i wydanie książki w 2017 r., która w przystępny sposób opowie o współczesnym krajobrazie kulturowym Warmii i wsi warmińskiej.

Program dwuletnich działań obejmuje również realizację filmów dokumentalnych - także w wersji z napisami dla osób niesłyszących oraz przeprowadzenie szeregu spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
— Specjaliści, znawcy i pasjonaci Warmii przybliżą historię i bogactwo dziedzictwa kulturowego tej ziemi i jej współczesnych mieszkańców, zaproszą do dyskusji o tym, co zrobić, aby je ochronić, a także podpowiedzą, jak remontować obiekty historyczne — mówi Agnieszka Jarzębska.

Podsumowanie projektu będzie konferencja, która odbędzie się 18 listopada 2017 r. w Światowidzie. — To będzie okazja, żeby wszystko zebrać i podsumować, a także zastanowić się, jakie działania są potrzebne w przyszłości, żeby zachować wyjątkową przestrzeń kulturową Warmii, jak również bardziej efektywnie chronić materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe tego terenu — zapowiada koordynatorka projektu.
AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. q1 #2089572 | 77.254.*.* 15 paź 2016 19:06

    Co Elbląg obchodzi jakaś Warmia? Niech zabytkami Warmii zajmie się olsztyn.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz