Tak wydamy 2,4 mln zł z budżetu obywatelskiego. Od remontów chodników po święto czekolady

2016-10-20 14:34:51(ost. akt: 2016-10-20 14:40:04)
Witold Wróblewski, prezydent Elbląga (z lewej), podczas konferencji podsumowującej głosowanie elblążan na zadania w budżecie obywatelskim. Obok Janusz Nowak, wiceprezydent miasta

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga (z lewej), podczas konferencji podsumowującej głosowanie elblążan na zadania w budżecie obywatelskim. Obok Janusz Nowak, wiceprezydent miasta

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego cieszyła się mniejszym zainteresowaniem elblążan od poprzednich. Remonty chodników i powiększenie placów zabaw to zazwyczaj projekty, które zostaną wykonane, ale są też ciekawostki - święto czekolady czy hotel dla owadów...
Dotychczas elblążanie bardzo chętnie zgłaszali swoje pomysły dotycząc upiększenia miast z pieniędzy tzw. budżetu obywatelskiego. Pierwsza edycja została ogłoszona w 2012 r. Wtedy można było głosować na 123 wnioski i oddano wówczas na nie prawie 5,2 tys. głosów. Rok temu wniosków było niewiele więcej, bo 138. Za to w głosowaniu wzięło już udział prawie 24 tys. mieszkańców. Tegoroczna edycja nie cieszyła się już aż tak wielkim zainteresowaniem. Specjalna komisja wybrała pod końcowe głosowanie mieszkańców 80 wniosków. W głosowaniu oddano nieco ponad 9,5 tys. głosów.
Ostatecznie z budżetu obywatelskiego 2016/17 zostanie zrealizowanych łącznie 26 zadań.

W okręgu nr 1 zostanie wykonany remont chodnika od ul. Wiejskiej do ul. Mazurskiej (290 tys. zł), naprawa chodnika na ul. Obrońców Pokoju i remont chodnika od ul. Robotniczej do ul. Próchnika 6 (oba po 25 tys. zł). W ramach tzw. małych projektów szczęście miał pomysł organizacji festiwalu odpoczynku w parku Modrzewie oraz święto czekolady, które już w przyszłym roku powinno się odbyć na boisku przy ul. Kasprzaka.

W okręgu nr 2 najwięcej głosów oddano na projekt budowy placu zabaw na osiedlu przy ul. Żyrardowskiej (260 tys. zł). Przy ul. Piłsudskiego, na odcinku od ul. Legionów do ul. Płk. Dąbka pojawią się także nowe ławki (7200 zł). Za pieniądze z budżetu obywatelskiego zostaną także zakupione nowości wydawnicze dla dzieci i dorosłych do filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej (10 tys. zł) oraz zostanie wykonana druga część projektu malowania murali historycznych przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej (25 tys. zł).

W okręgu nr 3 nie zgłoszono tzw. małych projektów, zostanie za to wyremontowany chodnik po obu stronach ul. Kwiatowej (60 tys. zł). Na ulicy 13 Pułku Przeciwlotniczego w Elblągu pojawi się oświetlenie (1350 tys. zł), a plac zabaw w Parku Dolinka będzie powiększony o nowe urządzenia (235 tys. zł).

Nie próżnowali elblążanie, którzy mieszkają w okręgu nr 4. To tu zostanie wykonanych najwięcej zadań. Wygrała rozbudowa placu zabaw w Park Traugutta (184 tys. 500 zł). Przebudowy wraz z remontem chodników doczeka się także ulica Diaczenki (100 tys. zł), na przystanku autobusowym przy Placu Słowiańskim pojawi się kilka nowych ławek (1800 zł), śmietniki na ulicy Rzeźnickiej zostaną zabudowane (25 tys. zł) a na ul. Ratuszowej pojawi się ledowe oświetlenie (20 tys. zł). W ramach małych projektów zostaną nasadzone drzewa i ozdobne krzewy na ul. Trybunalskiej. Będzie także coś dla studentów spragnionych muzycznego huraganu na Turbinaliach organizowanych w mieście co roku. Za 25 tys. zł miasto jest w stanie zaprosić na jeden z koncertów śpiewającą gwiazdę tej imprezy.

W okręgu nr 5 zostanie zaś wykonany remont nawierzchni przy ul. Gałczyńskiego (50 tys. zł), a na odcinku między ulicami Morszyńską i Pabianicką nawierzchnia ciągu pieszego zostanie wymieniona (150 tys. zł). Powstanie także teren rekreacyjno-sportowy dla mieszkańców osiedla Zatorze (100 tys. zł), a ul. Rybna zostanie oświetlona (34 tys. zł). Ciekawie zapowiadają się inwestycje wykonane jako zadania z małych projektów. Przy Zespole Szkół Technicznych na ul. Grottgera powstanie bowiem ogród miejski z hotelem dla owadów, a przy SP nr 4 - edukacyjne centrum techniczno-artystyczno-kulinarne.

Jako zadania ogólnomiejskie w 2017 r. zostanie wykonane oświetlenia chodnika łączącego ul. Wyżynną z Gałczyńskiego (200 tys. zł) zaś place zabaw w parkach Modrzewia, Kajki, Traugutta oraz na zieleńcu przy ul. Mickiewicza zostaną doposażone w urządzenia integracyjne dostępne również dla osób niepełnosprawnych (305 tys. zł). Łącznie wykonanie wszystkich projektów będzie kosztowało miasto 2 mln 373 ty. 820 zł.
— Jak widać w pomysłach nadal dominują dwie kategorie zadań: remonty chodników i ulic oraz budowa lub rozbudowa placów zabaw. W tym roku zainteresowanie Budżetem Obywatelskim było mniejsze. To dla mnie bardzo smutny sygnał, bo spada liczba aktywnie głosujących. Być może wynika to z braku możliwości głosowania na inwestycje na terenach szkolnych. W poprzednich edycjach BO nauczyciele oraz rodzice uczniów aktywnie mobilizowali się do głosowania — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Aleksandra Szymańska

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jakoś to będzie #2093586 | 31.11.*.* 20 paź 2016 22:09

  Prezentacja wyników na stronie http://www.elblag.eu/index.php/ miasto/9870-budzet-obywatelski-2017-od-g losowania-do-rozstrzygniecia-zobacz-pomy sly-mieszkancow-ktore-doczekaja-sie-real izacji

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. jakoś to będzie #2093580 | 31.11.*.* 20 paź 2016 22:06

  Niestety opublikowane wyniki (prezentacja) jednoznacznie pokazuje "szwindel", przekręt w okręgu nr 5. Zadanie uzyskało 311 głosów i de facto zajęło 1 miejsce (zadanie nr 2 realizowane jest w zadaniu ogólnomiejskim), a mimo to nie jest realizowane. I jak tu zachęcać mieszkańców naszego miasta do udziału w czymś takim? To kpina z ludzi, to przekręt, to zniechęcenie. W kolejnej edycji będzie jeszcze mniejsze zaangażowanie wszak to nie ma sensu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. qq #2093200 | 77.254.*.* 20 paź 2016 15:47

  Zlikwidujcie tę durnotę, bo pomysły są coraz głupsze! Od wielu lat nie mam ulicy, chodnika i oświetlenia przy moim domu! Tylko jakie mam szanse w BO z lokatorami nawet jednego wieżowca z innej ulicy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz