O marihuanie, przekopie i budżecie. Śniadanie w Platformie

2016-10-24 12:37:02(ost. akt: 2016-10-24 13:33:37)
Śniadanie prasowe w PO

Śniadanie prasowe w PO

Autor zdjęcia: Anna DawidW poniedziałek (24.10) parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zaprosili lokalne redakcje na kolejne prasowe śniadanie. Tym razem rozmawiano między innymi o zalegalizowaniu medycznej marihuany, przekopie przez Mierzeję Wiślaną i budżecie miasta na 2017 rok.


Rozmawiano m.in. o pracach nad projektem ustawy legalizującej w Polsce medyczną marihuanę.

— Projekt wymaga prawniczych korekt. Stworzono więc specjalną podkomisję, która zajmie się jego opracowaniem. Ma na to miesiąc — mówi posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert.


Jakie są szanse na przyjęcie tej ustawy przez posłów?

— Zdania są podzielone. Przeciwnicy mówią o patologiach, które mogłyby się zrodzić po jej wprowadzeniu. Jednak przykład Czech, gdzie marihuana lecznicza jest legalna, pokazuje, że takich patologii nie ma. Oczywiście, przepisy powinny być zdecydowane, wyraźne, nie pozwalające na dowolność — mówi posłanka.Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła podniósł temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

— Po co wydawać 1,5 miliarda złotych na dokumentację, skoro taka już była robiona. To cofa nas do 2007 roku. Wiadomo, że ponowne badania mogą przynieść niewielkie różnice w wynikach, bo mogły się przecież zmienić uwarunkowania. A te różnice z kolei mogą wykorzystać ekolodzy przy protestach — mówi senator Wcisła.

Michał Missan, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej przedstawił propozycje, które jego członkowie zgłosili do projektu budżetu Elbląga na 2017 rok. Do prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego trafiły one 6 września br., odpowiedzi jeszcze nie ma. Wśród nich są m.in.: remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu, budowa stacji obsługi rowerów, budowa wypożyczalni rowerów, doprowadzenie prądu na Gęsią Górę, utworzenie punktu ładowania samochodów elektrycznych, program szczepień przeciw pneumokokom na lata 2017-2019, dofinansowanie zakupu ambulansu dla szpitala wojewódzkiego w Elblągu, a zamian zapewnienie o nieodpłatnym profesjonalnym zabezpieczeniu medycznym miejskich imprez masowych przez okres przyjęty przez strony.

— Doprowadzenie prądu na Gęsią Górę mogłoby być impulsem i zachętą dla inicjatyw biznesowych w tym miejscu. Chcemy też, by w budżecie na 2017 roku ujęte zostały modyfikacje i budowy bezpiecznych przejść dla pieszych, z użyciem odblasków i farb odblaskowych — mówi Michał Missan. 


Jedną z propozycji do budżetu jest też budowa punktu ładowania samochodów elektrycznych, a także "zrobienie porządku" z miejskimi toaletami, tak by wszystkie były na wrzutnik monet.

Platforma Obywatelska planuje również cykliczne spotkania z mieszkańcami, w ramach tzw. POniedziałków PO. W godz. 16-18 każdy będzie mógł przyjść do biura Platformy i porozmawiać z parlamentarzystami w "dowolniej sprawie", zapowiedział senator Wcisła.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski