„Nietentego”, czyli niezwykła grupa młodych ludzi

2016-10-29 14:00:00(ost. akt: 2016-10-28 16:44:32)
Grupa teatralna "Nietentego", pierwszy od lewej Piotr Boratyński

Grupa teatralna "Nietentego", pierwszy od lewej Piotr Boratyński

Autor zdjęcia: arch. Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

„Nietentego”, to grupa teatralna prowadzona przez aktora Piotra Boratyńskiego. Młodzi artyści mogą się już pochwalić licznymi sukcesami.
Teatr im. Aleksandra Sewruka to nie tylko spektakle grane przez zawodowych aktorów. To także liczne działania edukacyjne, głównie warsztatowe.

Uczestnikami są dzieci i młodzież, od przedszkolaków, aż po młodzież licealną. Zajęcia prowadzą aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka, a jedną z grup opiekuje się Piotr Boratyński.

— Prowadzona przeze mnie już trzeci rok grupa nazywa się „Nietentego”. Jest w pewnym sensie kontynuacją grupy „Alter Ego” Tomasza Walczaka. Po ostatnim naborze grupa liczy 22 osoby - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych — mówi Piotr Boratyński. — Prowadzę grupę w kierunku teatru ruchu, czyli ograniczamy słowo, bardziej koncentrując się na pracy nad ciałem — dodaje.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Powinny trwać dwie godziny, ale młodzi artyści są tak zaangażowani, że niejednokrotnie warsztaty trwają dwie, trzy godziny dłużej. Efektem całorocznej pracy jest spektakl, prezentowany na organizowanym na zakończenie sezonu pokazie podsumowującym warsztaty teatralne. Grupa „Nietentego” ma w repertuarze dwa spektakle, które z powodzeniem prezentuje na festiwalach i przeglądach.

Pierwszym spektaklem przygotowanym przez Grupę był „Odmieniec”, za który otrzymała pierwsze wyróżnienie (II nagroda) na Festiwalu „Zwierciadła” w Olsztynie, a na wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych „Bakcyl” w Bartoszycach zdobyła II nagrodę. Z „Odmieńcem” Grupa została zaproszona do Dobrego Miasta na 10. Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur, gdzie prezentowane były najlepsze spektakle sezonu.

W czerwcu 2016 roku, na pokazie w Teatrze Sewruka, „Nietentego” zaprezentowało swój nowy spektakl - „Pod kontrolą”. Kilka dni później za ten spektakl grupa zdobyła III Nagrodę na XXIX Ogólnopolskich Spotkaniach z Teatrem „Płośnickie Lato Teatralne”.

Ostatnio grupa wzięła udział w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych „Galimatias 2016” w Teresinie i za spektakl „Pod kontrolą” otrzymała wyróżnienie, równoznaczne z II Nagrodą, ponieważ formuła Przeglądu przewidywała dla zwycięzcy Grand Prix i wyróżnienia.

Aktualnie Grupa „Nietentego” pracuje intensywnie i przygotowuję nowy spektakl, który zaprezentuje na zakończenie sezonu teatralnego 2016/2017.

Źródło: Dziennik Elbląski