To będzie wieczór serenad. Kameraliści z Elbląga wystąpią z Janem Staniendą

2016-11-03 21:18:12(ost. akt: 2016-11-03 21:27:35)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Subtelnych dźwięków, emocji i romantycznego nastroju. Tego możemy się spodziewać podczas koncertu „Wieczór serenad”, który odbędzie się 25 listopada (piątek) w szkole muzycznej przy ul. Traugutta. Wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpi wirtuoz skrzypiec, Jan Stanienda.
Od wieków serenadami zakochani wyrażali miłość do ukochanej osoby. Na początku śpiewano je z towarzyszeniem gitary, o zmroku, pod oknami wybranki serca. Następnie serenada przekształciła się w romantyczną formę, wykonywaną przez instrumenty smyczkowe, najczęściej w czasie świątecznych i plenerowych koncertów.

Subtelnych dźwięków, emocji i romantycznego nastroju. Tego możemy się spodziewać podczas koncertu „Wieczór serenad”, podczas którego razem z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpi Jan Stanienda. To legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, wirtuoz skrzypiec.

Elbląscy kameraliści wraz z Janem Staniendą zaprezentują nastrojowe oblicze serenady. Pierwsza z nich to, powstała w niespełna dwa tygodnie, „Serenada na smyczki E-dur op. 22” Antonina Dvoraka, która pozostaje do dziś jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych kompozytora. Kolejna, to pełna angielskiej elegancji „Serenada e-moll op. 20” Edwarda Elgara. Choć utwór pochodzi z czasów, gdy autor był jeszcze uważany przez słuchaczy i krytyków za prowincjonalnego samouka, to w pełni ukazuje kompozytorski kunszt twórcy. Elbląscy melomani wysłuchają także „Serenady C-dur op. 48” Piotra Czajkowskiego. Należała ona do ulubionych utworów Czajkowskiego. Zamiłowanie kompozytora do swojego utworu widocznie było uzasadnione, gdyż dzieło stało się jednym z popularniejszych w jego dorobku artystycznym.

Koncert odbędzie się 25 listopada (piątek) o godz. 19 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta. Bilety kosztują: 25 (ulgowy) i 30 zł (normalny). Wejściówki można kupować w biurze koncertowym EOK w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek lub rezerwować za pośrednictwem strony internetowej EOK.

Jan Stanienda
Studia ukończył na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. Był koncertmistrzem i solistą Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. W 1976 r. został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui. Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks, Moris Bourge. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Jan Stanienda ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, Toyota Knedler