Wycięto 113 drzew. Teraz sprawie przyjrzy się Starostwo Powiatowe w Elblągu

2016-11-05 14:00:00(ost. akt: 2016-11-04 23:14:49)
Starostwo Powiatowe w Elblągu powoła biegłego, który ma się przyjrzeć wycince 113 drzew w miejscowości Kopanka II (gmina Gronowo Elbląskie).
Starostwo Powiatowe w Elblągu prowadzi postępowanie w sprawie wycinki 113 drzew w miejscowości Kopanka II (gm. Gronowo Elbląskie). W tej sprawie toczyło się już policyjne śledztwo pod kątem kradzieży drewna. Śledczy umorzyli jednak postępowanie. Zażalenie na ich decyzję złożyły władze gminy Gronowa Elbląskiego.
— Zażalenie rozpatrzył sąd i oddalił. Nie dopatrzono się znamion czynu zabronionego — wyjaśnia Jarosław Żelazek, szef Prokuratury Rejonowej w Elblągu. — Mówiąc w skrócie: zezwolenia na wycięcie drzew były, ale nie na te, które zostały wycięte. Człowiek ten nie działał z zamiarem wycięcia drzew, na które nie miał zezwolenia. Oczywiście, Starostwo Powiatowe w Elblągu może oczywiście wszcząć niezależne postępowanie, opierając się na przepisach ustawy o ochronie przyrody — dodaje.

Starosta elbląski Maciej Romanowski jest zdziwiony, że śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.
— Nie do końca rozumiem taką decyzję. Zdecydowałem, że my zbadamy teraz sprawę wycinki drzew w Kopance pod względem środowiskowym. Powołaliśmy biegłego. Z jednej strony za wycinkę tylu drzew mogą grozić milionowe kary, z drugiej strony, jeśli drzewa nie były zbyt wartościowe, sprawa może się zakończyć na kilku tysiącach złotych — mówi starosta Romanowski.

Postępowanie prowadzi Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Elblągu.

— Organy ścigania miały inny zakres postępowania, bo badały sprawę pod kątem popełnienia przestępstwa. My działamy w oparciu o ustawę o ochronie przyrody. Postępowanie jest prowadzone pod kątem nielegalnego wycięcia drzew, czyli bez zezwolenia — wyjaśnia Krzysztof Grygo, naczelnik wydziału, który zajmują się sprawą.

Starostwo Powiatowe w Elblągu wydaje zezwolenia na wycinkę drzew z mienia komunalnego.

— Tam była wycinka na drodze gminnej, bez zezwolenia. Chodzi łącznie o 113 drzew. Sprawa jest dość zawiła, cześć drzew wycięto na prywatnej działce i z zezwoleniem. Dlatego starostwo powoła biegłego, który sprawdzi, jakie gatunki drzew wycięto, w jakim stanie zdrowotnym były te drzewa, jaki miały obwód pnia, bo kłód już oczywiście nie ma — mówi Krzysztof Grygo.


Biegły będzie pracował w Kopance II w listopadzie. Z upływem tego miesiąca ma on opracować opinię w sprawie.
— Musimy zawiadomić stronę, bo ona może wziąć w tym udział — mówi naczelnik.
daw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 2016 #2106715 | 78.88.*.* 5 lis 2016 15:00

    Jakoś mi to wygląda na to , że powiat potrzebuje kasy. Może po to , by zrobic w końcu droge do Kopanki II.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)