Toto i jego siostry - KineDok w Mjazzdze

2016-11-07 12:21:11(ost. akt: 2016-11-07 12:22:11)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Trzy spotkania pozostały do zakończenia cyklu 15 projekcji w ramach KineDok - prezentacji europejskiego kina dokumentalnego. W środę 9 listopada w klubie Mjazzga zobaczymy rumuński film "Toto i jego siostry". Wstęp wolny.
Spotkania w ramach cyklu KineDok okazały się być świetną formą na połączenie sfery edukacyjnej, poznawczej i towarzyskiej.

Każde daje możliwość zapoznania się z najnowszą twórczością filmowców z różnych europejskich krajów biorących udział w projekcie. Tematy filmów są za to okazją do rozmów, dyskusji i analiz. Różny ładunek emocjonalny przedstawianych historii raz pobudza do refleksji, innym razem wywołuje głośny, niepohamowany śmiech. Dobrze jest się spotykać z ludźmi ciekawymi świata i lubiącymi spędzać czas w gronie podobnych sobie ciekawskich.

Kolejne spotkanie z filmem to rumuński dokument z roku 2014 zatytułowany "Toto i jego siostry".

Przejmująca, choć niepozbawiona optymistycznych akcentów historia trójki rodzeństwa: dziesięcioletniego Toto, czternastoletniej Andrei i siedemnastoletniej Any. Siostry z bratem mieszkają w romskim getcie na przedmieściach Bukaresztu, podczas gdy ich matka odsiaduje wyrok za handel narkotykami. W ciągu pięciu lat, kiedy rodzeństwo zostało same, Toto starał się poznać inne życie, które pozwoli mu wyrwać się z dosyć przygnębiającej codzienności: nauczył się pisać i czytać, chodził do kina, tańczył. W tym czasie siostry starały się utrzymać rodzinę razem. Gdy w życiu rodzeństwa pojawia się szansa na zmianę, cena okazuje się bardzo wysoka: Ana, Toto i Andrea musieliby się rozstać. Wielokrotnie nagradzany dokument Alexandra Nanau to wzruszająca historia rodzinna, której siłą jest wiara bohaterów, że wszystko się zmieni na dobre...

Mjazzga, środa 9 listopada, godz. 20. Wstęp wolny
Toto i jego siostry | Rumunia 2014 | 93' | reż. Alexander Nanau |

Źródło: Dziennik Elbląski