Kościół w Mariance pełen ciekawostek. Od ruiny do turystycznej perełki? [zdjęcia]

2016-11-10 08:52:50(ost. akt: 2016-11-10 12:29:31)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Ponad osiem lat trwa ratowanie kościoła w Mariance, niewielkiej wsi koło Pasłęka. Prace odsłoniły wiele jego tajemnic i ciekawostek. Czy ponad 650-letni kościół stanie się turystyczną perełką naszego regionu.
Ksiądz Jan Sindrewicz został proboszczem parafii św. Józefa w Pasłęku w 2007 r. Dobrze pamięta, w jakim stanie zastał należący do parafii zabytkowy kościół w Mariance, niewielkiej wsi około czterech kilometrów od Pasłęka. Mieszka tutaj około 40 rodzin.
— Kościół był potwornie zawilgocony, praktycznie bez funkcjonującego dachu, bo lało się z każdej strony, do tego mech był do trzech metrów na ścianach — wspomina. — Zastałem ludzi z sołtysem stojących przed ołtarzem i proszących: niech ksiądz ratuje nasz kościół, bo się zawali — dodaje.

Kościół wymagał olbrzymich inwestycji. Jedną z pierwszych był remont dachu.
— Wiedziałem także, że ten kościół ma swoją, piękną historię. Nie był spalony, zburzony, wszystko tutaj jest pierwotne. W ubiegłym roku robiliśmy badania dendrologiczne, czyli datowaliśmy drewno konstrukcyjne na całym kościele: dachu, wieży. Okazuje się, że wszystko mamy z XIII wieku, piękne belki, oryginalne w całości — zachwyca się ksiądz Sindrewicz.

Jako, że kościół w Mariance jest zabytkiem w związku z remontem rozpoczęły się także badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace prowadzone w kolejnych latach, w okresie od maja do września z udziałem m.in. studentów UMK, pozwoliły odsłonić kolejne tajemnice i ciekawostki mającego już ponad 650 lat kościoła.

Jednym z najciekawszych odkryć zabytku są pochodzące ze średniowiecza polichromie. Na ścianie wschodniej oglądać możemy dwie sceny. Na ścianach południowej i północnej odkryto z kolei wizerunki dwunastu apostołów. Herby umieszczone wśród malowideł wskazują, że patronami kościoła byli Krzyżacy.
— To jeden z największych zespołów dekoracji zachowanych w północnej Polsce dość jednorodnych, uszkodzonych, ale w sumie bardzo dobrze czytelnych i dających możliwość odtworzenie detali, których brakuje — mówi dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK, która kieruje kompleksowym programem konserwacji, restauracji i rewitalizacji gotyckiego kościoła w Mariance.
AKT

Więcej o odkryciach w kościele w Mariance w czwartkowo-piątkowym (10/11.11) wydaniu Dziennika Elbląskiego - wydanie elektroniczne można kupić tutaj