Jacy są Rosjanie? Filmowe oblicza świata

2016-11-14 14:21:05(ost. akt: 2016-11-14 14:31:05)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Seanse filmowe, prelekcje oraz warsztaty dla uczniów z elbląskich szkół. Kino Światowid zaprasza na ostatnią odsłonę projektu "Światowid - filmowe oblicza świata". Po Czechach, Szwecji i Chile, przyszedł czas na Rosję.
„Światowid: filmowe oblicza świata" to projekt upowszechniający kulturę filmową, adresowany zarówno do osób dorosłych jak i młodzieży i dzieci, mieszkańców Elbląga i okolic.
- Nawiązując do tradycji kina zapoczątkowanej przez Braci Lumiere pod koniec XIX wieku projekcji filmów będących pocztówkami ze świata, chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję poznawczą kina – mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid - Na to, w jaki sposób film może stać się narzędziem do pogłębiania wiedzy o kulturze danego regionu.
 
Harmonogram spotkań w listopadzie:

16.11.2016 godz. 18:00
projekcja: "Pionierzy marzyciele", prelekcja: "Jacy są współcześni Rosjanie?"  prelegent: dr Wanda Stec

Opis: Olga, Katja i Andriej znają się od dzieciństwa, które upływało jeszcze w Związku Radzieckim, gdy wszyscy troje należeli do pionierów. Ponad ćwierć wieku później trójka bohaterów mieszka w Moskwie i każde z nich odniosło zawodowy sukces. Olga jest aktorką, Katja pracuje w dużej agencji PR, a Andriej – jako analityk polityczny. Kupują samochody, biorą kredyty, budują domy na wsi. Jak wszyscy. Ale życie nie daje im ani radości, ani spełnienia. Gdy byli dziećmi marzyli o zostaniu bohaterami, wierzyli w świetlaną przyszłość. Ale nikt z nich nie przewidywał, że dawne wizje zastąpi rzeczywistość, w której jedynym marzeniem jest stabilna i przewidywalna egzystencja. Ludzie przestali śnić o wielkich czynach. Po prostu grają swoje role.
Scenariusz i reżyseria: Natalya Kudryashova
Obsada: Natalya Kudryashova, Darya Moroz, Aleksey Mitin
Produkcja: Rosja, 2015
Czas: 116 min
 
23.11.2016 godz. 18:00
projekcja: "Putin Forever?" , prelekcja: "O polityce współczesnej Rosji", prelegent: dr Zbigniew Szmurło

Opis: Film opowiada o spacyfikowaniu przez rosyjskie władze ruchu protestacyjnego, który powstał w ramach sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów do Dumy w grudniu 2011 roku. Zdjęcia rozpoczęły się właśnie w wyborczym grudniu, zaś zakończyły 6 maja 2012 roku, w dniu rozbicia przez OMON demonstracji opozycji na Placu Błotnym. Dokument prezentuje m.in. postać młodego opozycjonisty Wsiewołoda Czernozuba, który planował protesty aż do skutku, został jednak zmuszony do opuszczenia Rosji. W tej chwili mieszka na Litwie. W filmie podjęty jest także temat podziału rosyjskiego społeczeństwa. Czy frakcje pro- i antyputinowska potrafią nawiązać dialog i znaleźć płaszczyznę porozumienia?
Scenariusz i reżyseria: Kirył Nenaszew
Produkcja: Rosja, 2015
Czas: 93 min


30.11.2016 godz. 18:00
projekcja: " Major", prelekcja: "Współczesne kino rosyjskie", prelegent: Michał Dondzik
Opis: Tragiczny wypadek z udziałem majora milicji powoduje lawinę wydarzeń, które poddają w wątpliwość wiarę w najbardziej fundamentalne wartości. Ukazane w filmie działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy, składają się na do bólu prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu. To mocne, dobrze zrealizowane kino, skłania do refleksji nad naturą człowieka. Czy w każdym z nas drzemie bestia? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby uniknąć odpowiedzialności? Gdzie leży granica człowieczeństwa?
Scenariusz i reżyseria: Jurij Bykow
Obsada: Denis Shvedov, Yuriy Bykov, Irina Nizina
Produkcja: Rosja 2013
Czas: 99 min

Cena biletu: 5 zł/film

Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Źródło: Dziennik Elbląski