Nad elblążanami czuwał będzie święty Mikołaj

2016-11-22 15:18:51(ost. akt: 2016-11-22 15:24:31)
6 grudnia odbędzie się m.in. zabawa dla 1200 elbląskich przedszkolaków

6 grudnia odbędzie się m.in. zabawa dla 1200 elbląskich przedszkolaków

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Święty Mikołaj z Miry już oficjalnie, bo decyzją papieża Franciszka patronuje mieszkańcom Elbląga. Starały się o to władze miasta, które zamierzają postać świętego wykorzystać również promocyjnie. Pierwsza okazja do tego będzie już 6 grudnia.


Tegoroczny 6 grudnia ma być niezwykłym dniem w Elblągu, będą to bowiem pierwsze Mikołajki, odkąd patronem miasta został Święty Mikołaj z Miry. 
Starania o to radni miejscy rozpoczęli w maju bieżącego roku. Przyjęli wówczas uchwałę, w której zwrócili się do diecezji elbląskiej o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie. 


Prośbę uzasadniali tym, że Święty Mikołaj z Miry patronuje żeglarzom, marynarzom i rybakom, a w średniowieczu był także patronem Związku Hanzeatyckiego. Hanza zrzeszała wówczas miasta żyjące z morskiego handlu, w tym Elbląg, który był jednym z głównych portów Bałtyku.17 listopada br. do władz Elbląga dotarła decyzja papieża Franciszka: Święty Mikołaj z Miry zostaje patronem Elbląga.

— Watykan dostrzegł istniejący od wieków kult św. Mikołaja w Elblągu. Cieszę się, że patronem Elbląga został święty znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie oraz kochany przez dzieci — mówi Jacek Jezierski, biskup elbląski.


6 grudnia na nadzwyczajnej sesji radni miejscy podejmą uchwałę, która przypieczętuje patronat św. Mikołaja nad miastem. Zaproszeni zostaną na nią również duchowni innych kościołów chrześcijańskich.

— Ponieważ Święty Mikołaj to patron pojednania Wschodu z Zachodem — wyjaśnia Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Po sesji mikołajkowe uroczystości przeniosą się przed Ratusz Staromiejski, gdzie o godz. 17 rozświetlona zostanie miejska choinka. 

— Mikołaj w towarzystwie śnieżynek będzie rozdawał upominki i zbierał listy z życzeniami od dzieci. Na wspólne kolędowanie oraz zabawę zapraszamy wszystkie elbląskie rodziny. Tego dnia elblążan będzie woził świąteczny, zabytkowy tramwaj. Bezpłatne bilety na przejazd będą rozdawały w tramwaju śnieżynki — zapowiada Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Uroczystości zakończą się o godz. 18 mszą w elbląskiej katedrze, której patronem od wieków jest św. Mikołaj. Odprawi ją metropolita warmiński.
Miasto przygotowało jeszcze jedną mikołajkową atrakcję dla najmłodszych elblążan. 6 grudnia przed południem na Hali Widowiskowo-Sportowej na al. Grunwaldzkiej odbędzie się zabawa, na którą zaproszono 1200 elbląskich przedszkolaków.

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A tymczasem nad Olsztynem..... #2119201 | 89.228.*.* 23 lis 2016 20:03

  "Nadwszystkim czuwa gospodarz domu. Nie da on krzywdy zrobić nikomu. Zawsze pomoże o kazdej porze.....O mój Boże!"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #2118588 | 95.41.*.* 23 lis 2016 08:08

  Buhahahaha Elbląg to stan umysłu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. 123 #2118142 | 217.99.*.* 22 lis 2016 16:06

  A wsrod nich palikot, bo chyba nie obciął brody,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz