Łowcy rowerów zatrzymani. Kradli je z klatek schodowych i podwórek

2016-12-01 13:47:59(ost. akt: 2016-12-01 13:54:55)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Policjanci kryminalni odzyskali 10 rowerów, które na przełomie września i października zostały skradzione z elbląskich ulic. Wrócą one teraz do pokrzywdzonych, w jednym przypadku policjanci proszą o pomoc w ustaleniu właściciela. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy przyznali się do kradzieży.
Na przełomie września i października br. na terenie Elbląga skradziono 16 rowerów różnych marek. Wartość tych jednośladów to kilkanaście tysięcy złotych. Rowery ginęły głównie z klatek schodowych i podwórek. Sprawcy przecinali zabezpieczenia cęgami. Później sprzedawali rowery napotkanym ludziom lub zostawiali w lombardach. Policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu, dotarli do dwóch mężczyzn w wieku 21 i 32 lat, którzy zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzuty i przyznali się. Co ważne funkcjonariusze odzyskali także 10 z 16 skradzionych jednośladów. Zaraz po zakończeniu czynności trafią one do właścicieli.
Podejrzani byli wcześniej karani, między innymi za kradzieże, włamania i rozbój. Grozi im kara do 5 lat więzienia.

W jednym przypadku nie jesteśmy w stanie ustalić pokrzywdzonego (fot. roweru z lewej). Prosimy właściciela o kontakt z funkcjonariuszem prowadzącym sprawę (tel. 55 230 16 21).


Policjanci ostrzegają!
Kupując rower po niezwykle okazyjnej cenie, nie tylko wspieramy paserstwo, ale i sami najczęściej stajemy się paserami. Zgodnie z art. 292, par. 1 Kodeksu Karnego ten, kto nabywa albo przyjmuje rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności - powinien i może przypuszczać, że została skradziona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeśli rzecz jest znacznej wartości, kara jest wyższa - od trzech miesięcy do pięciu lat (tak samo jak za paserstwo umyślne). Jest to tzw. paserstwo nieumyślne, ale mimo że nieumyślne to jednak karalne.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Źródło: Dziennik Elbląski