Taka koperta w lodówce może uratować życie

2016-12-03 15:00:00(ost. akt: 2016-12-05 09:15:22)
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski z kopertą życia

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski z kopertą życia

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Elblągu

Elbląg rozpoczął realizację projektu „Koperta życia”. Jego celem jest podniesienie bezpieczeństwa starszych osób. Na karcie, przechowywanej w lodówce, powinny znaleźć się kluczowe informacje dotyczące stanu zdrowia, które w razie konieczności pomogą ratownikom medycznym podjąć szybkie i trafne decyzje.
"Koperta życia” to akcja, która ma usprawnić pracę zespołów ratownictwa medycznego i niejednokrotnie uratować życie potrzebującym. Na specjalnym formularzu zapisane są najważniejsze informacje na temat stanu zdrowia: opis przebytych lub obecnych chorób, lista zażywanych leków oraz dane chorego i kontakt do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny. Są to kluczowe dane dla podjęcia przez ratowników szybkich i trafnych decyzji. Wypełnioną ankietę należy włożyć do koperty, a następnie do woreczka foliowego i do lodówki.

Dlaczego lodówka?
— Umieszczenie koperty w lodówce, umożliwi ratownikom szybki dostęp do podstawowych informacji o pacjencie, gdyż tego typu urządzenie znajduje się przeważnie w każdym domu, w kuchni w widocznym miejscu. Ratownicy medyczni na pewno ją znajdą, a w niej informacje niezbędne do szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy. W zestawie znajduje się także naklejka, którą należy nalepić na lodówce. Będzie sygnałem, że chory korzysta z „Koperty życia” — wyjaśnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Na razie wydrukowano trzy tysiące "Kopert życia", które można bezpłatnie otrzymać w Referacie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ul. Kos. Gdyńskich 42, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Winnej 9 oraz w budynku Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Rzeźnickiej 14 B i C. Koperty może pobrać każdy, także bliscy osób starszych.

"Koperta życia" jest skierowana do seniorów, osób przewlekle chorych i mieszkających samotnie. O rozpropagowanie tej akcji przez ostatnie dwa lata starali się elbląscy radni: m.in Halina Sałata (PiS) i Maria Kosecka (radna niezrzeszona).
as

Obrazek w tresci