Powiat Elbląski pełen atrakcji

2016-12-02 15:57:38(ost. akt: 2016-12-02 16:09:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: archiwum Starostwo Powiatowe w Elblągu

Powiat Elbląski położony jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Leży w pasie ważnych połączeń komunikacji drogowej, kolejowej oraz wodnej. Poprzez Zalew Wiślany ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Bliskość Powiatu Elbląskiego z obwodem kaliningradzkim umożliwia wymianę turystyczną i gospodarczą.
Występowanie dużych zespołów leśnych, zachowane dziedzictwo kulturowe (Pasłęk, Młynary, Tolkmicko, Kadyny, Kwitajny, obiekty kultury mennonickiej – cmentarze, zagrody holenderskie, pałace, architektura sakralna, budownictwo wiejskie), unikatowe stanowiska archeologiczne (osada Truso), wybitne walory krajobrazowe (Wysoczyzna Elbląska, Żuławy), znaczna ilość lasów i wód powierzchniowych stanowią bardzo dobre warunki do rozwoju różnych form wypoczynku i rekreacji. W Raczkach Elbląskich (gmina Elbląg) znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (1,8 m ppm).

Najciekawszym pod względem krajobrazowym i technicznym szlakiem wodnym w skali światowej jest Kanał Elbląski z zespołem pięciu pochylni w: Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach, dzięki którym statki „płyną” dwa kilometry po suchym lądzie pokonując różnicę poziomów wynoszącą 100 m na przestrzeni 9,6 km. Przejazd statkiem po trawie oraz piękny urozmaicony krajobraz na trasie stanowią jedyną tego typu atrakcję turystyczną na świecie.

Na obszarze nizinnym, niepowtarzalnym zjawiskiem jest rezerwat jeziora Druzno zaliczany do rezerwatów o randze międzynarodowej. Występuje tu około 180 gatunków ptactwa błotnego i wodnego. Jest miejscem lęgowym i ostoją rzadko występujących gatunków. Jezioro stanowi raj dla wędkarzy i podglądaczy przyrody.

Zalew Wiślany, plaże, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, stanice wodne, oferują całoroczne atrakcje dla turystów, a Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej z obszarami chronionego krajobrazu jest rajem dla rowerzystów.
Na terenie Powiatu Elbląskiego znajduje się także wiele szlaków turystycznych, w tym m. in.: Szlak Kopernikowski, Szlak Świętego Wojciecha, Szlak Żuławski, Szlak Kanału Elbląskiego, Szlak Wokół Jeziora Druzno, Szlak Mennonitów, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1, Transgraniczny Szlak Rowerowy R 64.


Starostwo Powiatowe zachęca do zainwestowania na terenie powiatu elbląskiego. Na sprzedaż wystawione są działki, stanowiące własność powiatu elbląskiego, położone w miejscowościach: Suchacz (gm. Tolkmicko) oraz Pilona (gmina Elbląg).
— Wszystkie działki są korzystnie zlokalizowane, z dogodnym dojazdem drogami asfaltowymi. W odległości kilkunastu minut jazdy znajduje się miasto Elbląg, które jest siedzibą wielu instytucji, uczelni wyższych, Parku Technologicznego i portu morskiego. Około 70 km od działek usytuowany jest gdański port lotniczy — informuje Starostwo Powiatowe w Elblągu. — To przede wszystkim doskonała lokalizacja dla rozwoju współczesnego biznesu. Lokalna społeczność o dużym potencjale zapewnia konkurencyjne warunki rynkowe, a otwarta polityka władz samorządowych zapewnia wsparcie na każdym etapie inwestycji.

• Suchacz
Przedmiotem sprzedaży jest kompleks 10 działek położonych w bliskim sąsiedztwie Zalewu Wiślanego. Działki zbywane będą wraz z udziałem we wspólnej drodze dojazdowej. Droga ta, stanowi ciąg komunikacyjny wewnątrz kompleksu. Kompleks położony jest w odległości około 400 metrów od głównej drogi asfaltowej Elbląg-Suchacz-Tolkmicko. Dojazd do kompleksu na odcinku od drogi asfaltowej stanowi droga gminna. Na terenie kompleksu i w przyległej drodze znajduje się podziemne uzbrojenie techniczne: woda, prąd, telefon oraz kanalizacja deszczowa i sanitarna. Uzbrojenie na terenie kompleksu w chwili obecnej jest nieczynne.
Teren kompleksu jest porośnięty krzakami i drzewami. Na terenie kompleksu znajdują się pozostałości po obiektach budowlanych. Na działkach 546/6, 546/8 i 546/9 znajdują się obiekty budowlane w bardzo złym stanie technicznym. Na działce 546/11 znajdują się pozostałości po stacji paliw (budynek oraz zbiorniki podziemne również w bardzo zły stanie technicznym). Na zbywany teren brak jest planu zagospodarowania przestrzennego gminy Tolkmicko. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego teren posiada funkcję zabudowy zwartej.

• Pilona
Kompleks działek w Pilonie. Granice działek regularne, kształt foremny. Nieruchomość położona jest w rozwidleniu dróg, w bezpośrednim sąsiedztwie „starej” drogi krajowej nr 7, na działce parking o nawierzchni asfaltowej z drogami dojazdowymi, pojedyncze drzewa (samosiewki), zakrzaczenia i zieleń niska nieurządzona.
Dla działek brak opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Elbląg, obręb Pilona położony jest na terenie oznaczonym symbolem SIII – strefa rolnicza.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat zbywanych nieruchomości można uzyskać osobiście w siedzibie Starostwa Powiatowego w Elblągu przy ul. Saperów 14A Wydział Geodezji Kartografii, Katastru i Nieruchomości - pokój 206 lub telefonicznie 55 239 49 43, a także drogą e-mail abakowski@powiat.elblag.pl.