środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Energia do nauki - krok drugi uczniów ZSIŚiU

2016-12-04 20:31:52 (ost. akt: 2016-12-04 20:35:47)

Autor zdjęcia: ZSiŚiU

Pod koniec listopada uczniowie II klasy o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i uczniowie klasy I o profilu technik energetyk, przyszli technicy branży energetycznej, uczestniczyli w lekcji poznawczej - po raz pierwszy zwiedzali naszą elbląską elektrociepłownię ENERGA-Kogeneracja.


Głównym punktem lekcji praktycznej był nowy blok, który produkuje energię elektryczną oraz ciepło w procesie technologicznym zwanym kogeneracją. Taki sposób wytwarzania energii zapewnia wyższą sprawność niż produkowanie ciepła i prądu w oddzielnych instalacjach. ENERGA-Kogeneracja dodatkowo ograniczyła emisję CO2, ponieważ jako paliwo wykorzystuje biomasę agro. Daje to zerowy bilans emisji dwutlenku węgla, bo podczas spalania wydziela się go tyle, ile rośliny pobierają w czasie wegetacji.

Wykorzystanie biomasy jako paliwa uruchomia naturalne zasoby energetyczne, które w innym wypadku pozostałyby niewykorzystane. ENERGA-Kogeneracja, która rocznie zużywa około 140 tysięcy ton biomasy, tworzy naturalny popyt na ten surowiec.

Jerzy Pędzisz – nauczyciel przedmiotów zawodowych i opiekun grupy
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług

Źródło: Artykuł internauty