Miały być Pola Pamięci, a będą nowe miejsca wiecznego spoczynku

2016-12-07 16:18:40(ost. akt: 2016-12-07 16:21:51)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Miasto rezygnuje z planów utworzenia na cmentarzu Dębica "Pola Pamięci", na którym miały być rozsypywane prochy osób skremowanych. Tę część nekropolii zagospodaruje pod pochówki ziemne, dla których wciąż ubywa miejsca. Właśnie ogłoszono przetarg na rozbudowę cmentarza.


Co roku w Elblągu chowanych jest około tysiąca osób. Przez minione 42 lata spoczęło na cmentarzu komunalnym "Dębica" 38 tysięcy osób. Mimo że nekropolia zajmuje aż 45 hektarów, potrzebne są nowe miejsca pochówków.

Urząd Miejski właśnie ogłosił przetarg na rozbudowę "Dębicy". 

— Zmieniono plany zagospodarowania cmentarza, które przewidywały utworzenie na jednej z kwater tzw. "Pola Pamięci". Na nim miały być rozsypywane prochy skremowanych ciał. Przez wiele lat ta forma pochówku nie doczekała się w Polsce uregulowania prawnego i doszliśmy do wniosku, że trzymanie pod nią miejsca nie ma już sensu. Zagospodarujemy ją więc pod groby ziemne — mówi Andrzej Dratwa, kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. 


Chodzi o kwaterę położoną w środku nowej części cmentarza.

— Powstaną tu dwie cmentarne alejki oraz cztery place, na których staną śmietniki — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 
— Prace przy budowie dwóch nowych alejek mają zakończyć się w maju przyszłego roku.

Przypomnijmy, że już dwa lata temu Urząd Miejski przyznał, że miejsc na cmentarzu Dębica ubywa w tak szybkim tempie, że miejsca na pochówek wystarczy na około dziesięć lat. 


Poczyniono nawet pierwszy krok w kierunku znalezienia nowej lokalizacji dla cmentarza. Pod uwagę brane są dwa kierunki: w stronę ul. Wschodniej i w stronę Stagniewa (z wyłączeniem sąsiadujących z cmentarzem ogrodów działkowych).

daw

Źródło: Dziennik Elbląski